Ο Πάλλης σε μια προσπάθειά του στο χθεσινό παιχνίδι

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γνώρισε ο ΟΦΗ, χάνοντας από το πρωτοπόρο Αιγάλεω με 80-72, μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, άσχετα με την τελική διαφορά των 8 πόντων υπέρ του «Σίτι».

Έχοντας τη θερμή συμπαράσταση από περίπου 400 φίλους τους και με τους οργα-

νωμένους να… ζεσταίνουν ακόμα πιο πολύ την ατμόσφαι-ρα, οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη τα έδωσαν όλα για να βρεθούν στην κορυφή του ομίλου, όμως στα κρίσιμα σημεία έδειξαν να… ξεμένουν από δυνάμεις, με την κόπωση να τους οδηγεί σε λάθη.

Στο πρώτο μισό του αγώνα, ο ΟΦΗ ήταν εμφανώς καλύτερος από τον αντίπαλό του, αλλά δεν μπόρεσε να… μετουσιώσει αυτή την ανωτερότητα σε μια ικανοποιητική διαφορά στο τέ-λος της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 8-1 στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, βρέθηκαν στο -1 (43-42 από 42-34).

Με τις άμυνες να… σφίγγουν στη συνέχεια, το ματς έγινε πολύ πιο κλειστό. Το Αιγάλεω προηγήθηκε με 58-53 στο 28’ αλλά το τρίποντο του Καρλάφτη στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (61-61).

Ο ΟΦΗ άρχισε να χάνει αρκετά ριμπάουντ, κάτι που «πλήρωσε», ενώ και η απόσυρση του Λιανού στον πάγκο με 4 φάουλ για αρκετά λεπτά, του στέρησε μια επιθετική λύση.

Η ομάδα του Ζαβού βρέθηκε ξανά στο +5 (68-63) στο 34’, με τον ΟΦΗ όμως να έχει και πάλι «απάντηση», ισοφαρίζοντας με καλάθια του Πάλλη (71-71) στο 38’.

Μια λάθος πάσα όμως των γηπεδούχων μετά από κερδισμένο ριμπάουντ που οδήγησε σε γκολ-φάουλ τον Κουμπού-ρα κι ένα τρίποντο από τα 8 μέτρα του 38χρονου πλέι μέικερ, έδωσαν παράσταση νίκης στο Αιγάλεω (77-71), 65’’ πριν από φινάλε.

Στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι «έσπασαν» το καλάθι με την περιφερειακή τους αστοχία και μοιραία δεν είχαν επιστροφή στο ματς…

«Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά, έκαναν υπερπροσπάθεια απέναντι σε ένα από τα φαβορί για τον τίτλο. Αναγκαστήκαμε να παίξουμε με κοντά σχήματα στο δεύτερο ημίχρονο και γι’ αυτό χάσαμε αρκετά ριμπάουντ. Κάναμε και κρίσιμα λάθη στις καθοριστικές φάσεις. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την υποστήριξη, το γήπεδο

ήταν μια πραγματική έδρα μετά από δύο χρόνια», τόνισε ο Βασίλης Ράλλης.

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Αιγάλεω, Αλέξανδρος Ζαβός τόνισε: «Ο ΟΦΗ ήταν εξαιρετικός, μπορούσε κι αυτός να κερδίσει. Για μας είναι μια πολύ σημαντική νίκη σε μία δύσκολη έδρα».

10λεπτα: 25-20, 43-42,58-61,72-80

Καλή η διαιτησία των Μαλαμά – Μηλαπίδη -Τεφτίκη.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 17 (1), Μητρόπαπας 4, Καρλάφτης 7 (2), Τσερκιτσόγλου 4, Λιανός 11 (1), Αγαπιάδης 11 (1), Πρωτογεράκης 2, Θεοδωρίδης 1, Καμπάκας 3(1), Πάλλης 12.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Ζαβός): Κουμπούρας 15(1),Ντακούλιας 14, Λουκάς 4, Παπανδρέου 8 (1),Καρασταμάτης 5 (1), Μαχαίρας 17,Παπαδόλιας 7 (1),Βλάχος.

• Η πρώτη νίκη για τον ΑΟΚ Χανιά εντός έδρας είναι γεγονός. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη επιβεβαιώνοντας την καλή κατάσταση που βρίσκεται, κατάφερε να επιβληθεί και του Πρωτέα Βούλας με 64-61.