Τη δεύτερη θέση κατέλαβαν οι Αντωνακάκη και Περδικάκη
Ελεύθερες είναι οι ιδιοκτήτριες του γηροκομείου

Με απόλυτη επιτυχία αλλά χωρίς να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου κάποιος Κρητικός αθλητής, ολοκληρώθηκε στη μαρίνα του Αγίου Νικολάου, η τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ.

Οι Διονυσία Μάτιου, Λίζα Τριανταφυλλίδη είναι οι νέες βασίλισσες της άμμου καθώς επικράτησαν με 2-0 σετ των Γεωργίνα Αντωνακάκη, Ιωάννα Περδικάκη ενώ στους άνδρες

οι Σταύρος Ντάλλας, Δημήτρης Χατζηνικολάου επιβλήθηκαν επίσης με 2-0 στον τελικό, των Ιάσωνα Κανέλλου, Γιώργου Τερζόγλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και τα δύο ζευγάρια που πήραν τα χρυσά μετάλλια, δεν είχαν αναδειχθεί ποτέ στο παρελθόν πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο τελικός των γυναικών πρόσφερε ωραίο θέαμα, με τις Μάτιου/Τριανταφυλλίδη να είναι πιο ψύχραιμες και στα δύο σετ, τα οποία κατέκτησαν με το ίδιο σκορ (21-18). Οι Ηρακλειώτισσες Αντωνακάκη / Περδικάκη που είχαν κερδίσει ένα γκραν σλαμ πριν αγωνιστούν στον Αγ. Νικόλαο, προσπάθησαν για το καλύτερο, δείχνοντας ξανά ότι έχουν λαμπρό μέλλον στο άθλημα.

Την τρίτη θέση στις γυναίκες κατέλαβαν οι Καραγκούνη/Χριστοδούλου (Ηράκλειο), κερδίζοντας με 2-0 (21-9, 21-14) στον μικρό τελικό τις Λάβδα /Σαμπάτη.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών:

Μάτιου /Τριανταφυλλίδη- Λάβδα /Σαμπάτη 2-0 (21-17, 21-11) Αντωνακάκη /Περδικάκη -Καραγκούνη /Χριστοδούλου 2-1 (14-21, 21-16, 15-13).

Όπως στις γυναίκες, έτσι και στους άνδρες γράφτηκε ιστορία με τους Ντάλλα /Χατζηνικολάου να κατακτούν τον πρώτο τους τίτλο στην άμμο… Οι δύο ομάδες κράτησαν το καλύτερο για το φινάλε του δεύτερου σετ που τελείωσε με 27-25 (21-16 το πρώτο) με τους φιλάθλους να αποθεώνουν και τους ηττημένους Κανέλλο / Τερζόγλου για την εμφάνισή τους.

Την 3η θέση κατέλαβαν οι περσινοί πρωταθλητές Θοδωρής Παπαδημητρίου, Παναγιώτης Ιωαννίδης, οι οποίοι επικράτησαν με 2-0 (21-16, 21-14) των Αντιόλ Κόλα, Στέλιου Τζιουμάκα.