το ντέρμπι ανάμεσα στον Πλατανιά και τον Εργοτέλη

Ένα γκολ του Λουκίνα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έκρινε το ντέρμπι ανάμεσα στον Πλατανιά και τον Εργοτέλη την Κυριακή στα Περβόλια για την 21η αγωνιστική.

Οι Χανιώτες με το τρίποντο το οποίο πήραν εκμεταλλεύτηκαν  την ισοπαλία του Απόλλωνα Λάρισας με τον Αήττητο Σπάτων και μείωσαν τη διαφορά του από τους δεύτερους Θεσσαλούς στους 4  βαθμούς και παραμένουν «ζωντανοί» στη «μάχη» για την άνοδο.

Από την άλλη οι «κιτρινόμαυροι» πάλεψαν, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα και διατηρήθηκαν στην έβδομη θέση της βαθμολογίας όπου θα παραμείνουν ακόμα κι αν κερδίσουν την ένσταση κατά της Σπάρτης.

Ο Εργοτέλης προσπάθησε να πιέσει στο ξεκίνημα ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους στο 21’, με τον Κατσιμήτρο να εξουδετερώνει το σουτ του Λάζιτς.

Μετά το 30’, η ομάδα του Γιάννη Τάτση ανέβασε την απόδοσή  της, απείλησε εκ νέου με τον Παπανικολάου στο 37’ και στο 45’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή του Λουκίνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος  και είχε δύο μεγάλες στιγμές σε σουτ των Τσέλιου (58’) και Ιατρούδη (71’) τα οποία εξουδετερώθηκαν από τον Βασιλειάδη. Μετά το 80’, έκλεισε στο μισό γήπεδο τον  αντίπαλό του και στο 93’ «άγγιξε» το 1-1 όταν το φάουλ του Μπουρσέλη κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Διαιτήτευσε  ο Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), με βοηθούς τους Οικονόμου (Δυτ. Αττικής) και Δελή (Βοιωτίας).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ : Βασιλειάδης, Ουές, Στ. Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Λάζιτς (68’ Γκατσολάρι), Μπάζιτς, Καραγκούνης, Μποσέτι, Λουκίνας (90+3’ Πουρζιτίδης), Παπανικολάου (84’ Σμυρλάκης), Νίλι.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ : Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ (80’ Καπνίδης), Τσέλιος, Μπουτσάκης, Οικονόμου (54’ Γροντής), Μπουρσέλης, Μπάτζιος, Μπρους, Ιατρούδης, Ροβίθης (46’ Μανουσάκης), Έφορν.

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ:

«Χάσαμε ένα ημίχρονο, αλλά το πιο δίκαιο θα ήταν η ισοπαλία

Ο Νίκι Παπαβασιλείου στάθηκε στο χαμένο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο τόνισε ότι με την απόδοση στην επανάληψη η ομάδα του δικαιούταν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο τεχνικός του Εργοτέλη ανέφερε χαρακτηριστικά: «Δυστυχώς χάσαμε ένα ημίχρονο όπου δεν μπήκαμε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και δίκαια βρισκόμασταν πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε κάποια πράγματα και η εικόνα ήταν καλύτερη.

Θα μπορούσαμε στο δεύτερο 45λεπτο να πετύχουμε ένα γκολ και αυτό θα ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Το ξεχνάμε γρήγορα και προχωράμε σκεπτόμενοι το επόμενο ματς».

Ο Γιάννης Τάτσης από την άλλη δήλωσε:  «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στο τέλος μιας επίσης δύσκολης εβδομάδας με συνεχόμενα παιχνίδια.

Είχαμε απέναντί μας μια πολύ καλή ομάδα όπως ο Εργοτέλης. Τα πρώτα 45 λεπτά ήταν η καλύτερή μας φετινή εμφάνιση.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε για το 2-0. Δεν ήμασταν τόσο καλοί, όσο στο πρώτο, όμως λίγο τα σφυρίγματα του διαιτητή, λίγο οι αλλαγές μάς επηρέασαν. Νομίζω όμως ότι ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα».