Από του κορυφαίους του Εργοτέλη στην πρεμιέρα ο Μπουμπάρης

Με αρκετά εντυπωσιακό και πειστικό τρόπο, ξεκίνησε  ο Εργοτέλης τις υποχρεώσεις του στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ. Οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν τους ομόχρωμούς τους Δρομείς Τρίπολης στο κλειστό του «Λίντο», με 62-42, δείχνοντας καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους, κατά διαστήματα.

Το σίγουρο είναι ότι οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη, έχουν πιάσει «πελάτες» τους Αρκάδες καθώς τους είχαν νικήσει και στην περσινή πρεμιέρα της κατηγορίας, μέσα στην Τρίπολη.

Μπροστά σε περίπου 500 φίλους του μπάσκετ, ο Εργοτέλης δεν άργησε να δείξει την ανωτερότητά του. Αν μάλιστα δεν έχανε και πολλά αμυντικά ριμπάουντ, (άσχετα αν τα περισσότερα δεν τον «πλήγωσαν), θα είχε πάρει μεγαλύτερη διαφορά από νωρίς στο σκορ.

Το ημίχρονο έκλεισε με 33-24, με τους Δρομείς να τα… σπάνε από την περιφέρεια και να μη μπορούν να περιορίσουν τους Καραλή, Μπουμπάρη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο για τον Εργοτέλη που έφθασε τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων. Μετά το τρίποντο του Μαϊστρέλη στο 31’ (53-32), οι γηπεδούχοι έμειναν περίπου  5 λεπτά χωρίς πόντο, με τον αντίπαλό τους να «τρέχει» ένα σερί 10-0, μειώνοντας σε 53-42. Εκεί όμως τελείωσε και η …βενζίνη της ομάδας της Τρίπολης που σκόραρε μόλις έναν πόντο στα τελευταία λεπτά για να διαμορφωθεί το τελικό 62-42, σκορ βέβαια που δε θυμίζει παιχνίδι Εθνικής κατηγορίας…

«Κάθε πρεμιέρα είναι δύσκολη. Πετύχαμε μια σημαντική νίκη και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έδειξαν συγκέντρωση και μεγάλο πάθος. Το ότι δεχθήκαμε μόλις 42 πόντους, το αποδεικνύει. Ο αντίπαλός μας είναι μια καλή ομάδα, ίσως τους αδικεί το σκορ», τόνισε αρχικά ο Γιάννης Βισκαδουράκης και πρόσθεσε:

«Κάναμε μια καλή αρχή που μπορεί να μας δώσει ώθηση στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αντιμετωπίσαμε πολλά προβλήματα στην προετοιμασία, δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα. Αυτή η ομάδα έχει πολλά να δώσει φέτος».

10λεπτα: 19-13, 33-24, 50-32, 62-43.

Καλή η διαιτησία των Κοτσίρη-Αναστασόπουλου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Αναστασάκης 2, Αθανασιάδης, Μαϊστρέλης 8 (2), Γουμενάκης 3 (1), Μπουμπάρης 14, Μανιαδής, Χριστοδούλου 3, Κουμάκης 5 (1), Γιαννακόπουλος 4, Χαμηλάκης, Καραλής 16 (2).

ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Αλικάκος): Παναγιωτόπουλος, Κόκορης 4 (1), Μπάχα 5 (1), Μαντίκος 9 (1), Πασολάρι 2, Μπαλής 8 (1), Σινανάι 3 (1), Αγγουράς, Σακελλαράκος 2, Καρλής 6.