Ο Καρατζάς και ο Κομητούδης σε φάση από ματς του ΟΦΗ
Ο Καρατζάς και ο Κομητούδης σε φάση από το χθεσινό ματς του ΟΦΗ

Τελειωμό δεν έχει ο αγωνιστικός κατήφορος του ΟΦΗ στην Α1 βόλεϊ. Η ομάδα του Ηρακλείου γνώρισε χθες την έκτη συνεχόμενη ήττα της (!), αυτή τη φορά από την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-1 στη Θεσσαλονίκη και έμεινε καθηλωμένη στους 11 βαθμούς.

Πιο πολύ και από το αποτέλεσμα προβληματίζει ασφαλώς

η απόδοση των παικτών του Ανέστη Γιαννακόπουλου που ξεκίνησαν εντυπωσιακά, αλλά μετά τα μέσα του δεύτερου σετ κατέρρευσαν, δίνοντας την ευκαιρία στην Ελπίδα να σημειώσει την πρώτη εντός έδρας νίκη της ιστορίας της!

Οι δύο ομάδες είναι πολύ πιθανό να διασταυρωθούν στα πλέι-άουτ, με τον ΟΦΗ να πρέπει πάση θυσία να κρατήσει το πλεονέκτημα έδρας για να έχει τον πρώτο λόγο για την παραμονή.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν περίπατο στο πρώτο σετ (25-20) και στο δεύτερο είχαν την ευκαιρία ουσιαστικά να τελειώσουν το ματς, όταν με σερί 6-1, προηγήθηκαν με 23-21.

Ωστόσο διαδοχικά λάθη του Ρουμελιωτάκη και του Λουκούμι, «ανέστησαν» τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν τα σετ και αναθάρρησαν.

To τρίτο σετ εξελίχθηκε σε μια ακόμα «αυτοκτονία» του ΟΦΗ που προηγήθηκε με 15-10 και 20-18 αλλά το φινάλε του ήταν αποκαρδιωτικό. Οι γηπεδούχοι με σερί 7-2 έκαναν την ανατροπή και την ολοκλήρωσαν στο τέταρτο σετ, στο οποίο ο ΟΦΗ δεν… εμφανίστηκε στο παρκέ.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 25-22, 25-16

ΕΛΠΙΔΑ (Γκολίτσης) Μάντζιος 4, Χαριδήμου 17, Καπετανίδης 14, Φερέλ 9, Ιλουόνι 17 / Αντωνίου (λ), Μανωλάκης, Επιτροπάκης, Παπαδόπουλος, Σταυρίδης (λ)

ΟΦΗ (Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 6, Κομητούδης 4, Λουκούμι 18, Τσέλιος 1, Καρατζάς 11, Καραμπαλί 9, Σαρικεϊσογλου 6, Κοσκινάς, Γκαράς (λ)

Τα αποτελέσματα στα άλλα ματς της 14ης αγωνιστικής:

ΠΑΟΚ-Φοίνικας Σύρου 3-1 , Παμβοχαϊκός-Εθνικός Αλεξ. 3-0, Παναθηναϊκός-Κηφισιά 1-3, Ολυμπιακός-Ηρακλής 3-0

Νίκη για τη ΓΕΗ

Χωρίς καθόλου να δυσκολευτούν, οι γυναίκες της ΓΕΗ επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας με 3-0 (25-20, 25-19, 25-8) της Αγ. Παρασκευής στις Πατέλες για τη 16η αγωνιστική της Α2.

Η ΑΘΛΕΣΗ έχασε με 3-1 στο Κερατσίνι από τον Απολλώνιο (25-18, 25-23, 23-25, 25-23) ενώ και η Μεσσαρά ηττήθηκε με 3-0 στην έδρα της ΑΕ Αμπελοκήπων (25-19, 25-23, 25-20).