ΓΙΟΥΧΤΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β

Καθηλωμένος στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας παρέμεινε ο Γιούχτας μετά τη νέα του ήττα το Σάββατο από τον Ολυμπιακό Β με σκορ 3-1 στο Ρέντη για την 17η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2. Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα των Αρχανών συμπλήρωσε 12 αγώνες χωρίς νίκη και χτυπούν καμπάνες κινδύνου καθώς  νιώθει πλέον έντονη την πίεση και το άγχος για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Ο Ολυμπιακός Β μπήκε καλά στην αναμέτρηση και μόλις στο 2ο λεπτό είχε την πρώτη ευκαιρία να σκοράρει. Ο Μπα πάτησε περιοχή και απείλησε τον Πρινιωτάκη, ο οποίος απόκρουσε το πλασέ του.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό, ο Μπρίνιτς, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με την Β’ ομάδα των Πειραιωτών, με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Πρινιωτάκη να αποκρούσει δύσκολα στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Με την συμπλήρωση 20 λεπτών οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ. Ο Κωστούλας με μια ατομική ενέργεια, σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, και έστειλε  την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Έξι λεπτά μετά, οι Πειραιώτες σημείωσαν και δεύτερο γκολ. Ο Κόλα ανέτρεψε τον Κωστούλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Αλγκασίμ Μπα μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών για το 2-0.

Το πρώτο μέρος «έκλεισε» με την ευκαιρία του Γιούχτα, όταν ο Νοικοκυράκης με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδούδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Β συνέχισε από εκεί που σταμάτησε ενώ ο Γιούχτας αδυνατούσε να απειλήσει. Στο 53’ έγινε το 3-0, αυτή τη φορά Μπρίνιτς. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός μπήκε για άλλη μία φορά απ’ τα αριστερά και με πλασέ από πλαγιά θέση διαμόρφωσε το 3-0.

Στο 74’ υπήρξε νέο πέναλτι για τον Ολυμπιακό, όταν από χέρι του Κορνηλάκη μέσα στην περιοχή ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μαρίνος ανέλαβε την εκτέλεση όμως αστόχησε στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 80ό λεπτό ήρθε η αντίδραση από τον Γιούχτα. Ο Κωστανάσιος με μια εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Λώλη που με πλασέ απ’ το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 3-1 για τους φιλοξενούμενους. Ήταν το δεύτερο σερί γκολ για τον παίκτη που ήρθε δανεικός από τον ΠΑΣ Γιάννινα αλλά δεν συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτήτευσε ο Αλάμπεης (Αθήνας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β: Παπαδούδης, Μπα (78′ Τσέλιος), Σγούρης, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Κεραμίδας, Μπρίνιτς (78’ Πινακάς), Κωστούλας, Κεϊτά (65′ Μαρίνος), Μουζακίτης (65′ Λιάτσος), Αργυρίου.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης (82′ Κίσσας), Λιποράσε (63’ Κορνιλάκης), Θεοδωράκης, Πολυχρόνης, Κόλα, Λώλης, Νοικοκυράκης (75’′ Βρεττός), Μπουτσάκης (63’ Κωστανάσιος), Μπρους (63’ Τσίρης), Αλεξόπουλος.