Ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης

Αρκετοί αθλητές – τριες του “Ηράκλειο” ΟΑΑ κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο στο E3 open της 4ης εβδομάδας του τουρνουά τένις 12-16 ετών που διοργανώθηκε από την Ζ’ Ενωση Κρήτης στις εγκαταστάσεις του συλλόγου.

Ο ηρακλειώτικος σύλλογος πήρε μέρος με 17 αθλητές- τριες σε όλες τις κατηγορίες όπου από το νησί συμμετείχαν 80 συνολικά.

Αναλυτικά:

Στην κατηγορία 14 ετών ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης κατέκτησε την πρώτη θέση. Στον τελικό κατάφερε να επιβληθεί του Γεωργιάδη (ΟΑ Σούδας) με 61-61. Στον πρώτο γύρο κέρδισε 61-60 τον Φασατάκη (ΑΣΑ Φιλία), στην οκτάδα κέρδισε τον Παπαγεωργίου (ΟΑ Σούδας) 62-61 και στα ημιτελικά επικράτησε 63-61 του Μαρκαντωνάκη (ΟΑ Σούδας).

Ο Κωνσταντίνος Πετράκης

Στην κατηγορία 12 ετών η Άλκηστης Σταματάκη, κατέκτησε την πρώτη θέση. Στο τελικό, σε μια υπόθεση άκρως φιλική, επικράτησε της Αγουρίδα 61-60. Νωρίτερα η Σταματάκη, κέρδισε την Ντελάκη (Τεν. Ακαδημία) 60-60 και στα ημιτελικά την Πανούση  (Τεν. Ακαδημία) 63-60.

Στην κατηγορία 12 ετών, ο μικρός Κωνσταντίνος Πετράκης, αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε αυτό το τουρνουά και κατάφερε να τερματίσει στην δεύτερη θέση. Στον τελικό ηττήθηκε από τον Λαζάκη (ΟΑ Σούδας) 60-63. Στον πρώτο γύρο ο Πετράκης κέρδισε τον Ζωνουδάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 41-41. Στους 16 κέρδισε με 54(4) 14 10-7 τον Τρούλη, στην οκτάδα επικράτησε του Ριτζάκη (ΟΑ Σούδας) 40-53. Στα ημιτελικά αγωνίστηκε με τον Λειβαδιτάκη (ΟΑ Σούδας), του οποίου επικράτησε 62-63 και πήγε στον τελικό.

Η Βασιλεία Αγγουρίδα

Η Βασιλεία Αγουρίδα πήρε την δεύτερη θέση στην κατηγορία της, αφου στον τελικό ηττήθηκε από τη Σταματάκη 61-60. Η Αγουρίδα κέρδισε την Σταυρουλάκη (ΟΑ Σούδας) 60-60. Στον ημιτελικό επικράτησε της Ριτζάκη (ΟΑ Σούδας) 62-62.

Ο Γιώργος Τσαπάκης κατέκτησε την τρίτη θέση στα αγόρια 16 ετών. Στον ημιτελικό έχασε από τον Βεγόπουλο (Τεν. Ακαδημία) 62-61. Είχε σημειώσει μια νίκη επι του Χαμηλάκη (Τεν. Ακαδημία) 62-62.

Ο Νικόλας Αμανάκης κατέκτησε και αυτός την τρίτη θέση. Αγωνίστηκε στον ημιτελικό με τον Περδικάκη (ΟΑ Σούδας) και ηττήθηκε 61-61. Σημείωσε μια νίκη επι του Γαγάνη (ΟΑ Σούδας) 76(2) 61.

Ο Νικόλας Αμανάκης

Ο Γιώργος Αποστολάκης κατέκτησε την τρίτη θέση αφού λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκε στον συγκεκριμένο αγώνα. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Σφυρογιαννάκη (Λατώ Αγ. Νικολάου) 62-62. Στην οκτάδα κέρδισε 61-61 τον Κλάδο και έφτασε στα ημιτελικά.

Ο Ηρακλής Χρηστάκης στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Σενετάκη 40 41 και προκρίθηκε στους 8, όπου ηττήθηκε από τον Λαζάκη (ΟΑ Σούδας) 40-40.

Ο Κωνσταντίνος Αποστολάκης στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Καραγιαννάκη (ΟΑ Σούδας) 61-63. Στην οκτάδα έχασε από τον Μαρκαντωνάκη (ΟΑ Σούδας) 64-60.

Ο Γιώργος Κλάδος στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Κοκκινάκη (ΟΑ Σούδας) 61-60. Στην οκτάδα έχασε από τον Αποστολάκη 61-61.

Η Άλκηστης Σταματάκη

Ο Γιώργος Τρούλης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Πετράκη 54(4) 14 10-7 και παρέμεινε στους 16.

Ο Τιτάκης Καρτσωνάκης Αλέξης κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Λάο (Λατώ Αγ. Νικολάου) 40-41 και έχασε στους 16 από τον Λειβαδιτάκη (ΟΑ Σούδας) 42-41.

Ο Κωνσταντίνος Σενετάκης κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Λάμπρου (Τεν.Ακαδημία) 42-41 και έχασε στους 16 από τον Χρηστάκη 40-41.

Ο Γιάννης Αποστολάκης κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Καλαϊτζάκη (Τεν. Ακαδημία) 42-41και έχασε στους 16 από τον Λαζάκη (ΟΑ Σούδας) 42-41

Ο Αριστείδης Παπανικολόπουλος παρέμεινε στους 16.

Ο Μανόλης Τσαγκαράκης παρέμεινε στους 16.