Η Δάφνη Σιδεράκη της ΓΕΗ

Με δύο αθλητές συμμετείχε η ΓΕΗ στο Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας εφήβων -νεανίδων που έγινε στο ΟΑΚΑ.

Η Δάφνη Σιδεράκη έκανε εξαιρετική εμφάνιση καθώς πραγματοποίησε 5 νίκες και 1 ήττα στον 1ο γύρο, περνώντας στο ταμπλό των «32». Στη συνέχεια αντιμετώπισε την Παλάσκα του Ομίλου Ξιφασκίας Πεντέλης, την οποία νίκησε με 15-12, κατοχυρώνοντας έτσι τη θέση της, στις 16 καλύτερες αθλήτριες.

Για την είσοδό της στην 8αδα, αποκλείστηκε από την Σαλαβούρα (Λέσχη Οπλομαχίας Βάρης) με 15 -11, κατακτώντας τελικά τη 10η θέση.

Στους εφήβους, ο νεαρός αθλητής Γαβριήλ Γκιούλπαλης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση για την εμπειρία που διαθέτει, καθώς έκανε 3 νίκες και 3 ήττες στον πρώτο γύρο. Στο ταμπλό των «32», αντιμετώπισε τον Γρηγοριάδη (ΟΞΙΦ), τον απέκλεισε οποίο απέκλεισε με 15-10 . Στην τελική κατάταξη κατέλαβε την 30η θέση.

Οι Μήνος και Σαϊτάκης με τον προπονητή του Θησέα κ. Πασσαδάκη

Την αποστολή της ΓΕΗ, συνόδεψε η προπονήτρια του συλλόγου Φανή Ξαγοραράκη που δήλωσε ικανοποιημένη από την εμφάνιση των αθλητών.

Πολύ καλή εμφάνιση στην ίδια διοργάνωση, έκαναν και οι αθλητές του Θησέα Ηρακλείου.

Ο Φώτης Μήνος κατέκτησε τη 10η θέση ενώ ο Γιώργος Σαϊτάκης πέρασε τον όμιλο και σταμάτησε μετά το 1ο νοκ αουτ, κατακτώντας τελικά τη 43η θέση.

Τους αθλητές συνόδεψε ο προπονητής Μιχάλης Πασσαδάκης.

Επόμενος προορισμός του Θησέα, το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ξίφους Μονομαχίας Εφήβων, αυτό το Σαββατοκύριακο στη Θεσσαλονίκη με τη συμμετοχή 4 αθλητών-τριών.

Τέλος, στο Κύπελλο εφήβων-νεανίδων εκπροσωπήθηκε και η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς, με τον Γιάννη Τρουλλινό να καταλαμβάνει την όγδοη θέση.