Η Κελεμένη σε φάση από το χθεσινό ματς της Εθνικής κόντρα στο Βέλγιο

Την πρώτη της ήττα, η οποία ήταν ανώδυνη γνώρισε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18 (Α’ Κατηγορίας) που διεξάγεται στο Ηράκλειο η Εθνική Νεανίδων, καθώς έχασε με 60-35 από το Βέλγιο.

Γνωρίζοντας πριν από το τζάμπολ του αγώνα, ότι είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση του Β’ Ομίλου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έμεινε σε χαμηλές στροφές, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αυριανού παιχνιδιού με την Πολωνία (ήταν τέταρτη στον Α’ Ομιλο) που δίνει πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Κώστας Κεραμιδάς μοίρασε τον χρόνο και έκανε αρκετές δοκιμές ενόψει της συνέχειας, με την ελληνική ομάδα να παρουσιάζει πάντως μεγάλη δυσλειτουργία ειδικά στην επίθεση.

ΜΕ ΠΟΛΩΝΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Είναι χαρακτηριστικό ότι με εξαίρεση την τρίτη περίοδο του αγώνα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έμεινε κάτω από τους 10 πόντους σε όλα τα δεκάλεπτα και φυσιολογικά καμία Ελληνίδα δεν τελείωσε το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Το Βέλγιο πήρε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-8 μπαίνοντας πιο δυνατά καθώς ήθελε τη νίκη για να πλασαριστεί σε μία καλή θέση. Η διαφορά έφτασε στο +11 (25-14, 17’30’’’) με την Εθνική να μη μπορεί να βρει ρυθμό, να κάνει αρκετά λάθη και να είναι αναποτελεσματική στην επίθεση.

Η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων άνοιξε με το Βέλγιο να φτάνει στο +16 με κορυφαία την Κλάεσεν (38-22, 24’) και τις διεθνείς να μη μπορούν να πιάσουν την απόδοση των προηγούμενων παιχνιδιών κόντρα σε Τσεχία και Λετονία.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης, με το Βέλγιο να επικρατεί άνετα και δίκαια με 60-35 και την Εθνική Νεανίδων να καταλαμβάνει και τυπικά την πρώτη θέση στον Β’ Ομιλο.

Γεγονός είναι ότι με νίκη στον αυριανό αγώνα κόντρα στην Πολωνία που μέχρι τώρα μετράει μόνο ήττες στο τουρνουά, η Εθνική μας κατοχυρώνει τον βασικό της στόχο στη διοργάνωση που είναι η παραμονή στην α’ κατηγορία.

Τα 10λεπτα: 8-13, 16-27, 28-42, 35-60

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Κούπερ 2, Δαμουλάκη 7(1), Παναγιωτίδη, Σταματάκη 4, Τσάμη 1, Αλεξιά 6, Μπαξεβάνου 4, Χρηστάκη 3(1), Κελεμένη 6, Παλάσκα 2, Βασιλείου.