Ο Λιανός του ΟΦΗ ανάμεσα σε δύο παίκτες της Δάφνης

«Καμπανάκι» χτύπησε για τις ομάδες του Ηρακλείου στην  3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της National League 1.

Κι αν η Αναγέννηση έχει δικαιολογία τις σοβαρές ελλείψεις στη βαριά εκτός έδρας ήττα με 83-57 από την Κηφισιά, ο ΟΦΗ δεν έχει …ελαφρυντικά για να καλύψει το 89-82 με το οποίο έχασε από τη Δάφνη στο κλειστό του ΒΑΚ.

Η συνέχεια είναι δύσκολη και για τους δύο σε έναν άκρως ανταγωνιστικό όμιλο και χρειάζεται πολλή προσοχή…

Τον «σκότωσε» ο Τζιβελέκας

Ο γιος του προέδρου της Δάφνης, Γιάννης Τζιβελέκας είναι

ο κύριος υπαίτιος για την …κακή ήττα του ΟΦΗ (πρώτη εντός έδρας) με 89-82. Ο 27χρονος βραχύσωμος πλέι μέικερ πήρε από το χέρι την ομάδα του και την οδήγησε εκ του ασφαλούς σε ένα μεγάλο «διπλό», τελειώνοντας το ματς με 32 πόντους.

Σε κανένα σημείο του αγώνα οι γηπεδούχοι (και ειδικά μετά το 15’) δε μπόρεσαν να παίξουν πάνω του αποτελεσματική άμυνα, έχοντας γενικότερα αργές επιστροφές και κακές αντιδράσεις. Ο ΟΦΗ ξεκίνησε σχετικά καλά το ματς και με 7 σερί πόντους του Παππά, προηγήθηκε με 18-9 στο 8’.

Η Δάφνη προσπέρασε για πρώτη φορά στο 19’ με 36-35, έκλεισε το ημίχρονο στο 40-38 με τρίποντο του Καλδή και στα επόμενα 20 λεπτά, κατάφερε να πετύχει 49 πόντους, μη χάνοντας ουσιαστικά σε κανένα σημείο το προβάδισμα.

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα, ο Τζιβελέκας «έγραψε» το 85-77 με τρίποντο (1:06 πριν το φινάλε) και παρά τα παιδαριώδη λάθη της αθηναϊκής ομάδας στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να φέρει τα… κάτω πάνω.

«Δεν είναι καμπανάκι αλλά… καμπανάρα αυτό το αποτέλεσμα. Δε γίνεται να τρώμε 90 πόντους στην έδρα μας και να χάνουμε από μια ομάδα που θεωρητικά είναι στα μέτρα μας. Η αμυντική μας συμπεριφορά είναι κάκιστη σε όλα τα παιχνίδια και είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να διορθώσουμε», τόνισε ο Βασίλης Ράλλης.

Ο τεχνικός των νικητών, Αλέξανδρος Ζαβός, δήλωσε:

«Είναι μια μεγάλη και δίκαιη νίκη για μας σε μια δύσκολη έδρα. Πιστεύω ότι ο ΟΦΗ βιάστηκε να τελειώσει το παιχνίδι  κι εμείς με υπομονή το γυρίσαμε».

Τα 10λεπτα: 20-13, 38-40, 58-64, 82-89.

Μέτρια η διαιτησία των Γεράνιου, Μακρόπουλου, Λιαρομμάτη.

ΟΦΗ (Ράλλης): Σταμπουλής 11, Παππάς 13 (1), Πιλκούδης 11, Μποχωρίδης 9 (2), Λιανός 19 (1), Κασπίρης 8 (2), Πρωτογεράκης 7, Τσερκιτσόγλου 2, Ζαφειρούδης 2

Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 32 (4), Μέλιος 3, Γιαννίκος 8 (2), Καλδής 9 (3), Ανδρεόπουλος 8, Έξαρχος 7 (1), Γιούσι 3, Μουστόπουλος 16, Κερασοβίτης, Μαραγκόπουλος 3

Ο Καλογεράκης της Αναγέννησης σε φάση από το ματς με την Κηφισιά
Ο Καστανιώτης του «Ηράκλειο» σε φάση από το χθεσινό ματς

«Πλήρωσε» τις απουσίες

Καθόλου δεν της… πάει φέτος της Αναγέννησης η Κηφισιά.

Μετά το Κύπελλο, έχασε και στο πρωτάθλημα με 83-57, φθάνοντας τις δύο ήττες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου πάλεψε όσο το επέτρεπαν οι λιγοστές της λύσεις καθώς αγωνίστηκε δίχως τους τραυματίες Ντράσκοβιτς, Βερτούδο και τον Ραζή που έγινε πατέρας την Παρασκευή και έμεινε στην Κρήτη. Με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν σκούρα, σε άμυνα και επίθεση, όπου πάλευε ξανά μόνος του  ο Κουρέπης.

Τα 10λεπτα: 20-12, 49-31, 60-47, 83-57.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Καρακάσης-Μπαβέλας.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Λαδικός): Χατζηνικόλας 3, Μανούσος 13 (1), Καράμπελας 8 (1). Σκορδάς 14, Σκούρτης 7 (1), Κούτουλας 2, Μιχαλάκης 7 (1), Παπανικολάου 17 (5), Στασινόπουλος 2, Μοίρας 8 (2), Χρυσάκης, Καπετανάκης 2.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Οικονομόπουλος 11 (2), Μαραγκάκης 9 (3), Κουρέπης 19, Σπυριδάκης 5, Μητρόπαπας 5, Κριθινάκης 7 (1), Κυριαζής, Καλογεράκης 1, Κουκιαδάκης, Λαμπράκης.