Φάση από το παιχνίδι της ΓΕΗ

Την αγωνιστική του ανωτερότητα επιβεβαίωσε ο ΣΦΠ Χανιά στο κρητικό ντέρμπι με τη ΓΕΗ για την Α2 βόλεϊ ανδρών. Οι παίκτες του Δήμου Μπουρμπάκη επικράτησαν με 3-0 στο κλειστό της Σούδας, ολοκληρώνοντας ιδανικά τον πρώτο γύρο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να …πάρουν κάτι από το ματς ωστόσο στα κρίσιμα σημεία των δύο πρώτων σετ υστέρησαν, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τα «καθαρίσουν». Στο τρίτο σετ η επικράτηση του ΣΦΠΧ ήταν πιο άνετη, για να τελειώσει το ματς σε 75 λεπτά. Τα σετ: 25-22, 25-20, 25-18

ΣΦΠΧ (Μπουρμπάκης): Παπαδόσηφος, Αυλωνίτης, Δρανδάκης, Μποτζολάκης, Παπάζογλου, Ντίαζ, Χατζηδημητρίου, Γλυνιαδάκης, Πάτερος (λ), Χότζα, Κορωνιωτάκης, Τζουγκαράκης, Καϊμακάς (λ), Παπαπάνος.

ΓΕΗ (Τσαντίδης): Σαμαριτάκης, Τσατσούλας, Γιαννόπουλος, Βάζος, Πετρουγάκης, Περπινάκης, Καρουζάκης, Σφακιανάκης, Ανθης, Λαδουκάκης, Καλαϊτζής, Πρασανάκης (λ), Μαυρίδης (λ)

1.Πανιώνιος       33           (33-0)

2.ΣΦΠΧ              23           (26-14)

-.Κερατέα           23           (26-15)

4.ΑΘΛΗΣΗ Μ.  21           (23-18)

5.Ολυμπιάδα     19           (21-17)

6.ΑΕ Αρμενίων  17           (23-21)

-. Πετρούπολη  17           (19-18)

8.ΓΕΗ                 11           (16-25)

9.Φοίβος Μ.       6              (11-29)

10.Γλυφάδα       4              (10-30)

11.Κόροιβος       0              (2-33)

Ο Ιωνικός έχει αποχωρήσει

• Στο φινάλε του α’ γύρου της Α2 γυναικών, ο έκτος στη βαθμολογία Ν. ΟΠΕΡ κέρδισε με 3-0 στο Ρέθυμνο την ουραγό Αρτεμιδα Κορυδαλλού (25-8, 27-25, 25-17).
  • Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός είναι το ζευγάρι του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 3-2 και στο δεύτερο παιχνίδι τον Μίλωνα ενώ οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν το «χρυσό» σετ για να αποκλείσουν τον Φοίνικα Σύρου (3-0 και 16-14 στο «χρυσό» σετ).
  • Η Εθνική παγκορασίδων (Κ17) επικράτησε με 3-0 (26-24, 25-18, 25-20) της Ρουμανίας και κατέλαβε την 3η θέση στο Βαλκανικό πρωτάθλημα (που ήταν ταυτόχρονα και ο 1ος προκριματικός γύρος του Ευρωπαϊκού) το οποίο ολοκληρώθηκε στην Άγκυρα.
  • Η Πρινιωτάκη του ΟΦΗ που αγωνίστηκε σε όλα τα ματς της διοργάνωσης, πέτυχε 4 πόντους στον «μικρό» τελικό.