Σταμόπουλος και Ντούνης σε μονομαχία τους από το ματς Άρης-Εργοτέλης

Ένα ημίχρονο άντεξε ο Εργοτέλης στο «Κλ. Βικελίδης» απέναντι στον Άρη. Οι «κιτρινόμαυροι» που χθες φορούσαν… μπλε δεν κατάφεραν να αντεπεξέλθουν στην πίεση αλλά και στην κούραση από τα σερί παιχνίδια και έφυγαν με άδεια χέρια γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 3-0.

Με το αποτέλεσμα αυτό σταμάτησε το σερί των δυο νικών, ωστόσο ο Εργοτέλης εξακολουθεί να βρίσκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και να ελπίζει στην παραμονή του. Από την άλλη ο Άρης φάνηκε αποφασισμένος να διακόψει το αρνητικό σερί των δυο ισοπαλιών και με το τρίποντο που πήρε ξαναπέρασε στην κορυφή και στο +2 από τον ΟΦΗ και στο +10 από την Παναχαϊκή η οποία έχει ένα ματς λιγότερο.

Στο α’ ημίχρονο ο Εργοτέλης κράτησε τον Άρη μακριά από την εστία του και δεν απειλήθηκε σοβαρά. Η πιο κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 20’ όταν ο Κάσσος από αριστερά, σέντραρε στον Παυλίδη, αλλά το σουτ του τελευταίου κατέληξε λίγο άουτ.

Ο Νικολακάκης με τον Παυλίδη από το ματς Άρης-Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης από την άλλη είχε δύο φάσεις όλες κι όλες αλλά ήταν επικίνδυνες. Στο 31’ σουτ του Μπουτσάκη, μετά από πάσα του Κάιπερς, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος ενώ στο 43’ πάλι ο Μπουτσάκης  έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Άρης ανέβασε ταχύτητες την ώρα που ο Εργοτέλης φάνηκε να μένει από δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι  πέτυχαν σε αυτό το διάστημα τρία γκολ ενώ είχαν και δύο δοκάρια. Πάντως ο Εργοτέλης έχει δίκιο να διαμαρτύρεται για την φάση του πέναλτι στο 53` καθώς ο Κάσος έπεσε πολύ έξυπνα μπροστά από τον Μπουτσάκη και ξεγέλασε τον διαιτητή. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο  Πλατέλλας ανοίγοντας το σκορ για τον Άρη.

Από κει και πέρα απλοποιήθηκαν τα πράγματα για τον Άρη που στάθηκε τυχερός όμως γιατί θα έπρεπε να είχε αποβληθεί ο Νίκιτς για ένα «δολοφονικό» τάκλιν στον Σταματάκο.

Το 2-0 έγινε στο 76’ από τον  Κάσσο που έσπασε το οφσάιντ  μετά από κεφαλιά πάσα του Νίκιτς ενώ  στις καθυστερήσεις ο Χαντί με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο 62’ ο Δεληζήσης και στο 73’ ο Σόουζα με κεφαλιές σημάδεψαν το δοκάρι.

Αντίθετα ο Εργοτέλης σε αυτό το διάστημα δεν είχε ούτε μια τελική.

Διαιτήτευσε ο Ρούσης (Θεσσαλίας) για τον οποίο στον Εργοτέλη έχουν δικαιολογημένα παράπονα για το πέναλτι το οποίο έδωσε πολύ εύκολα στο πέσιμο του παίκτη του Άρη. Ο Ρούσης δεν τα πήγε καλά ούτε στον πειθαρχικό έλεγχο αφού θα έπρεπε να είχε αποβάλει τον Νίκιτς για ένα αντιαθλητικό φάουλ στον Σταματάκο στο 60’.  Βοηθοί ήταν οι Νίκζας (Λάρισας), Στεφανής (Καρδίτσας). Κίτρινες πήραν οι   Παυλίδης, Διαμαντόπουλος, Μουμίν, Έφορντ, Νίκιτς.

ΑΡΗΣ: Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Κανακούδης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Νίκιτς, Πλατέλλας (88′ Χαντί), Κάσσος, Παυλίδης (52′ Ντούνης), Διαμαντόπουλος (77′ Μιλούνοβιτς).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Πάτας, Σταματάκος (81′ Μανουσάκης), Μπουτσάκης (75′ Βογιατζής), Έφορντ, Ροβύθης (42′ Μπουρσέλης), Τσέλιος, Κάιπερς.

Τρόλαραν τον Σαββίδη με... πιστολάκια οι φίλοι του Άρη

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Φωνές Γκώνια για τη διαιτησία

Με τη διαιτησία τα έβαλε ο Τάκης Γκώνιας κυρίως για τη φάση του πέναλτι. Ο τεχνικός του Εργοτέλη ανέφερε μεταξύ άλλων: «Μέσα σε μία εβδομάδα παίξαμε με τον τέταρτο εκτός, τον τρίτο εντός και σήμερα με τον πρώτο.

Κερδίσαμε τα δύο από τα τρία. Ήρθαμε να πάρουμε τη νίκη, αλλά δυστυχώς δεν μας αφήνουν να πάρουμε αυτό που μας αξίζει.  Και σήμερα τελειώνει ένα πρώτο ημίχρονο, που εμείς δεν είχαμε τις τελικές όπως στα άλλα ματς, αλλά σε αυτό οφείλεται η αμυντική λειτουργία του Άρη. Και δεχόμαστε γκολ με αυτό τον τρόπο που όλοι είδατε. Ο Άρης δεν χρειάζεται τη  βοήθεια κανενός».

Από την άλλη ο προπονητής του Άρη Δημήτρης Σπανός δήλωσε: «Aπό τον πρώτο γύρο ξέραμε πόσο επικίνδυνο θα ήταν το ματς με τον Εργοτέλη. Παίξαμε με μία ομάδα που μας έκανε μία τελική, όταν κάνει πάνω από 6-7 σε άλλα ματς. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, όχι τόσο για τη νίκη που είναι δεδομένο, αλλά για την προσήλωση στο πλάνο».