Ο Μποχωρίδης αποβλήθηκε στο τέλος του χθεσινού αγώνα (φωτο)

Με άδεια χέρια έφυγε από το κλειστό του Πρωτέα Βούλας ο ΟΦΗ, γνωρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη ήττα στη Β’ Εθνική με 82-75.

Η αναμέτρηση είχε …τρελή εξέλιξη και επεισοδιακό φινάλε καθώς ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έγινε …σύρραξη στο παρκέ, με αφορμή το φάουλ του Μποχωρίδη στον Καραμολέγκο.

Το ματς διακόπηκε για αρκετά λεπτά για να αποβληθούν τελικά ο Βασίλης Ράλλης, οι Μποχωρίδης, Τσερκιτσόγλου καθώς και δύο παίκτες του Πρωτέα.

Ο ΟΦΗ που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Λιανό, ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς, χάνοντας από νωρίς με διψήφιες διαφορές (51-36 ημίχρονο).

Εκεί που όλα έδειχναν χαμένα, ο Μπουλάτοβιτς έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης και μαζί με τον Μποχωρίδη έφεραν τα πάνω κάτω στην τρίτη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 22-8,

ο ΟΦΗ μείωσε στον πόντο (59-58 στο 30’) και στο 34’ προηγήθηκε με 68-62!

Από κει και πέρα όμως, ανέλαβαν δράση οι διαιτητές Τσιμπούρης-Κουτσοδήμος-Μαρουδιάς οι οποίοι με τις αποφάσεις τους, επέτρεψαν στον Πρωτέα να «τρέξει» σερί 15-0 και να τελειώσει ουσιαστικά το ματς.

«Προσπαθήσαμε πολύ, γυρίσαμε ματς από -18 αλλά δυστυχώς σήμερα (σ.σ. χθες) μάλλον δεν έπρεπε να κερδίσουμε. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την προσπάθεια την παικτών μου, αλλά πολύ απογοητευμένος με το πώς αντιμετωπίζεται η ομάδα μου. Δε θέλω να πω παραπάνω πράγματα, γιατί μόνο να χάσουμε έχουμε», δήλωσε ο τεχνικός του ΟΦΗ κ. Ράλλης.

Τα 10λεπτα: 27-14, 51-36, 59-58, 82-75

ΠΡΩΤΕΑΣ (Τερζής): Δενδρινός 10 (2), Κυριλής 10 (1), Καραμαλέγκος Γ. 8 (2), Ματσάγγος 8, Γάργαλης 18 (2), Σκορδάς 9, Βεσκούκης 2, Καραμαλέγκος Ηλ. 13 (3), Βισνιέφσκι 4

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 32(2), Μπουλάτοβιτς 17(3), Τσερκιτζόγλου 6(2), Μηλαθιανάκης, Πέτρου, Πρωτογεράκης 5, Σταμπουλής 13(3), Αναστασάκης , Πάλλης 2, Θεοδωρίδης

• Ο ουραγός ΑΟΚ Χανιά έδωσε την ευκαιρία στον Έσπερο να πετύχει την πρώτη του εντός έδρας νίκη με 86-55.

ΑΟΚΧ (Παπανικολάου): Γρηγοριάδης 2, Μακρίδης, Αλεξίου, Κουπλάκης 4, Ιωακειμίδης 16 (2), Τασιούδης 15 (1), Κουτσαντωνάκης, Πρέλεβιτς 11, Ορφανός 5, Καμπάκας 2.