Πρώτη εντός έδρα ήττα για τον Εργοτέλη

Με σκυμμένο το κεφάλι έφυγε για πρώτη φορά φέτος από το «Λίντο» ο Εργοτέλης. Η ομάδα του Ηρακλείου έχασε με 69-54 από τον Διαγόρα Ρόδου για την 6η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Δεύτερη στη σειρά ήττα για το τοπικό συγκρότημα που είχε χάσει και στην Κυπαρισσία. Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο, οι Ροδίτες ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και παρά την πρόσκαιρη αντίδραση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, κράτησαν τον έλεγχο ως  το φινάλε.

Η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη ήταν πολύ διστακτική στην επίθεση, την ώρα που οι αντίπαλοί της είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας.

10λεπτα: 16-18, 25-38, 44-50, 54-69.

Διαιτητές:  Mαρτινάκος, Νικολάου Νικ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Γουμενάκης 3(1), Αθανασιάδης 8(1), Μαϊστρέλης 9(3), Μαχαιριανάκης 17(1), Μπουραντάς, Μπουμπάρης, Δουλγεράκης 2, Χριστοδούλου 1, Κουμάκης, Γιαννακόπουλος 5, Χαμηλάκης 2, Καραλής 7(1).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Κουρμαδιάς): Καραβάς 6(2), Μαρουλάκης 3(1), Χατζηδημητρίου 13(3), Καταιβένης 14(2), Μήτσου 6(2), Δερμιτζάκης 9, Σκλήβας 18.