Ο Διαμαντής που πέτυχε το γκολ του ΟΦΗ στο στιγμιότυπο με τον σκόρερ του τρίτου γκολ του Ολυμπιακού Ρόνι Λόπεζ

Μια ήττα πάντα πονάει αλλά ήττες από ομάδες όπως ο Ολυμπιακός που έχουν ξεφύγει από τα όρια του ελληνικού πρωταθλήματος μπορεί να είναι διδακτικές και να φέρουν κέρδη στο μέλλον.

Ο ΟΦΗ έχασε από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος έχοντας κάνει ένα πολύ καλό  πρώτο ημίχρονο και ένα κακό δεύτερο αντιμετωπίζοντας όμως ένα αντίπαλο που έχει τρομερή ποιότητα και παίκτες που σκοράρουν από όλες τις θέσεις όπως το Σάββατο ο Σισέ. Το 3-1 είναι βαρύ σκορ για τον ΟΦΗ αλλά τουλάχιστον για το ματς με τον Ολυμπιακό μπορεί να αισθάνεται ότι έκανε αυτό που μπορούσε. Χωρίς Γκαγιέγος στην ενδεκάδα, με τους επιθετικούς σε κακή μέρα (για άλλη μια φορά ανύπαρκτοι Καστάνιος και Φαν Ντάινεν) και με την άμυνα να υποπίπτει σε πολλά λάθη ήταν επόμενο ο ποιοτικός Ολυμπιακός να φτάσει στη νίκη παίζοντας μάλιστα κατά διαστήματα και ωραίο ποδόσφαιρο.

Ο Νίκος Νιόπλιας κρατάει σίγουρα το πρώτο μέρος όπως κράτησε και το β΄ του αγώνα με τον Άρη. Ενδεχομένως ο ΟΦΗ να πλήρωσε και την επιβάρυνση από το παιχνίδι κυπέλλου αφού ο προπονητής  ρίσκαρε και δεν προχώρησε σε ροτέισον. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΟΦΗ μέσα σε τρεις μέρες να δεχθεί έξι γκολ χάνοντας με το ίδιο σκορ (3-1).

Μια αγωνιστική πριν το φινάλε του α΄ γύρου και λίγες μέρες πριν την δύση του 2021 ο ΟΦΗ δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση αλλά χωρίς να έχει αποβάλει ακόμα κάποιες κακές συνήθειες από το πρόσφατο (αγωνιστικό) παρελθόν.

Μια νίκη στην Ριζούπολη την ερχόμενη  Κυριακή θα αφήσει πίσω τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα ενώ η δυναμική της ομάδας θα φανεί και στα δυο ματς με τον Άρη σε διάστημα μιας εβδομάδας. Αν ο ΟΦΗ κερδίσει το ματς πρωταθλήματος ή πάρει την πρόκριση στο κύπελλο θα έχει πετύχει τον στόχο του.

«Έχουμε προβλήματα αλλά και καλό υλικό»

Ο Νίκος Νιόπλιας, στις δηλώσεις του τόνισε: «Είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Κάναμε καλή άμυνα, αλλά το πρόβλημα ήταν οι ψηλές μπαλιές στην περιοχή μας και από αυτές δεχθήκαμε δύο γκολ από τον Σισέ.  Οι στατικές φάσεις ήταν το πρόβλημα μας. Οι λεπτομέρειες παίζουν σημαντικό ρόλο και αυτές έκριναν το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έχει την εμπειρία και είχε παραπάνω φρεσκάδα και είναι η καλύτερη ομάδα. Μπορεί να έχουμε προβλήματα με τραυματισμούς αλλά έχουμε και καλό υλικό και καλούς παίκτες. Εάν επανέλθουν σιγά σιγά οι παίκτες που παίζουν 20λεπτα θα γίνουμε ακόμα πιο δυνατοί».

Ο Πέδρο Μαρτίνς  από την πλευρά του μίλησε για την αξία της νίκης απέναντι στον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ:

«Το να παίξεις στην έδρα του ΟΦΗ είναι κάτι πολύ δύσκολο. Μία δύσκολη νίκη και με τους οπαδούς του ΟΦΗ να δημιουργούν ωραία ατμόσφαιρα. Σήμερα δουλέψαμε πολύ και καταφέραμε μία δίκαιη νίκη. Στα γήπεδα αυτά είναι πολύ σημαντικό να νικάς γιατί τέτοιες ομάδες στερούν βαθμούς από τους διεκδικητές του τίτλου».