Ισπανία-Αγγλία: Η ώρα του μεγάλου τελικού έφτασε

Η ώρα του μεγάλου τελικού του EURO 2024 έφτασε! Ισπανία και Αγγλία θα αναμετρηθούν απόψε με στόχο να κατακτήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο και να στεφθούν πρωταθλητές Ευρώπης.

Η σέντρα του μεγάλου τελικού αναμένεται να γίνει στις 22:00 στο στάδιο «Olympiastadion» στο Βερολίνο. Ο μεγάλος τελικός ανάμεσα σε “Φούριας Ρόχας” και “Λιοντάρια” θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΡΤ1. Η αναμέτρηση με φόντο την κατάκτηση του τροπαίου θα μεταδοθεί επίσης από την ΕΡΑ Σπορ.

Η πορεία για Ισπανία και Αγγλία προς τον τελικό

Στη φάση των ομίλων η Ισπανία έκανε το απόλυτο και προκρίθηκε στους 16 με τρεις νίκες και μάλιστα χωρίς να δεχτεί γκολ. Επικράτησε της Κροατίας με 3-0 στην πρεμιέρα και στο δεύτερο παιχνίδι τους για τους ομίλους νίκησαν τους Ιταλούς με 1-0. Οι Ισπανοί έκλεισαν τη φάση των ομίλων επίσης με νίκη, με σκορ 1-0.

Στη φάση των «16» οι Φούριας Ρόχας ξεπέρασαν με άνεση το εμπόδιο της Γεωργίας νικώντας με το εμφατικό 4-1 και παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τα προημιτελικά. Εκεί συνάντησαν τους οικοδεσπότες Γερμανούς, με το ματς να λήγει ισόπαλο στην κανονική διάρκεια και τους Ισπανούς να προκρίνονται τελικά στους “4” με γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (2-1, 1-1 κ.δ.) από τον Μικέλ Μερίνο. Τελευταίο εμπόδιο πριν τον τελικό η Γαλλία. Παρότι η Ισπανία βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, κέρδισε 2-1 και προκρίθηκε στον τελικό.

Αγγλία

Η Αγγλία ξεκίνησε και εκείνη με νίκη στη φάση των ομίλων, 1-0 τη Σερβία, αλλά στη συνέχεια έφερε δύο ισοπαλίες (1-1 Δανία, 0-0 Σλοβενία). Εντούτοις, προκρίθηκε στα νοκ-άουτ ως 1η του ομίλου και στους «16» συνάντησε τη Σλοβακία.

Αν και η πρόκριση για τα “Λιοντάρια” έμοιαζε” εύκολη, δεινοπάθησαν και λίγο έμεινε να αποκλειστούν πρόωρα. Οι Άγγλοι χρειάστηκαν γκολ του Μπέλινγκχαμ με ανάποδο ψαλίδι στις καθυστερήσεις του ματς για να στείλουν την αναμέτρηση σε παράταση (1-1 κ.δ.), όπου βρήκαν το γκολ της νίκης (2-1). Επόμενο εμπόδιο για τους Άγγλους ήταν η Ελβετία, σε αγώνα που και πάλι τα 90 λεπτά δεν ήταν αρκετά για να βγάλουν νικητή (1-1). Εν τέλει όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η Αγγλία επικράτησε 5-3. Δραματικό ήταν και το φινάλε στον ημιτελικό απέναντι στην Ολλανδία, καθώς ο Όλι Γουότκινς με γκολ στο 90’ έκανε το 2-1 και έστειλε τα «τρία λιοντάρια» για 2ο σερί Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στον τελικό!