Ισόπαλος ο ΟΦΗ στην Τρίπολη και τώρα Κύπελλο

Πολύτιμη ισοπαλία 1-1 απέσπασε η ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών του ΟΦΗ στο γήπεδο «Θ. Κολοκοτρώνης» από τον Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α’ Εθνικής.

Η ομάδα του Ηρακλείου που αγωνίστηκε χωρίς την τραυματία Ριμπάνσκα, έμεινε όρθια σε μια δύσκολη έδρα και ισοβαθμεί πλέον στη 2η θέση με τον Παναθηναϊκό, έχοντας πάντως ένα ματς λιγότερο.

Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 29’ με εκτέλεση φάουλ της Φιγκέιρας με τη μπάλα να κοντράρει στο τείχος και να καταλήγει στα δίχτυα της Γκούρντνερ.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 57’ όταν η Ζέρβα έκανε τη σέντρα και η Μουστάκ από κοντά νίκησε την Γρηγοριάδου, κάνοντας το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΦΗ: Γκούρντνερ, Σηφάκη, Κωνιωτάκη, Πέιου, Πλατανιά (84’ Παπακωνσταντή), Μουστάκ (84’ Αραβιάκη), Δρακογιαννάκη, Αεράκη (60’ Καλαμπέροβα), Πατερνά, Ζέρβα (77’ Κατιρτσίδου), Κουκουλαίικα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του ΟΦΗ είναι ο προημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδας που ορίστηκε την προσεχή Πέμπτη (25/4, 12μ.) με τα Τρίκαλα εκτός έδρας.

*Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε η ΡΕΑ με την ΑΕΚ στα Σούρμενα.

Η Στεφάτου στο 60’ άνοιξε το σκορ για τις «κιτρινόμαυρες» για να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα η Κοτσάκι για την ομάδα του Ρεθύμνου που βρίσκεται στην 5η θέση.