οφη τριπολη

Αποφασισμένος να δώσει τέλος στην αρνητική παράδοση ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει σήμερα στις 20:00 τον Αστέρα στην Τρίπολη, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Η Τρίπολη είναι η μοναδική έδρα στην Ελλάδα όπου ο ΟΦΗ δεν  έχει καταφέρει ακόμα να κερδίσει μετά από 11 επισκέψεις στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Τέσσερα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα ενώ στα υπόλοιπα επτά η κρητική ομάδα γνώρισε την ήττα. Μάλιστα στα πέντε τελευταία από την επιστροφή του ΟΦΗ στην μεγάλη κατηγορία και μετά μετράει ισάριθμες ήττες, οι τέσσερις από τις οποίες ήρθαν χωρίς καν να σκοράρει.

Η τελευταία φορά που πήρε αποτέλεσμα ο ΟΦΗ σε αυτό το γήπεδο ήταν την περίοδο 2013-14 όταν αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 ενώ το τελευταίο του γκολ το πέτυχε ο Δεληγιαννίδης στην ήττα με 2-1 την περίοδο 2018-19. Η μοναδική φορά που νίκησε ο ΟΦΗ στην Τρίπολη ήταν την περίοδο 1962-63 με σκορ 2-0 για το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής. Στόχος, λοιπόν, είναι να σπάσει αυτή η παράδοση και ο ΟΦΗ να συνεχίσει από εκει που σταμάτησε κόντρα στον Άρη παίρνοντας ένα ακόμα τρίποντο.

Ο Αντριάν Ριέρα, μέχρι πέρυσι ήταν παίκτης του Αστέρα και μάλιστα ε δικό του γκολ οι Αρκάδες είχαν νικήσει την περίοδο 2020-21 με 1-0, ανήκει πλέον στον ΟΦΗ και μιλώντας χθες στην κάμερα της ομάδας για το σημερινό ματς στάθηκε σε αυτή την παράδοση και είπε ότι στόχος είναι να σπάσει.

Αρχικά ο Ισπανός μεσοεπιθετικός είπε πως: «Θέλαμε να ξεκινήσουμε με μια νίκη και με τον Άρη δείξαμε ότι είμαστε μεγάλη ομάδα και τι θέλουμε να κάνουμε φέτος. Πρέπει να κάνουμε τα ίδια πράγματα όπως με τον Άρη, πρέπει να είμαστε εμείς, να έχουμε υπομονή γιατί ξέρουμε ότι στην Τρίπολη είναι μια δύσκολη έδρα αλλά θα τα κάνουμε όλα για τη νίκη».

Όσον αφορά τον χαρακτήρα του αγώνα με τους Αρκάδες υπογράμμισε ότι «σε αυτά τα παιχνίδια πρέπει να τα δώσουμε όλα, αλλά είναι τα σημαντικότερα γιατί πρέπει να πάρουμε τη νίκη απέναντι σε όλες τις ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους. Έχουμε φτιάξει μια ομάδα εντός και εκτός γηπέδου ότι θέλει να κάνει μεγάλα πράγματα και είναι ο χρόνος ν’ αλλάξουμε τα πράγματα, να κερδίσουμε εκεί που δεν έχουμε κερδίσει».

Αναφερόμενος στην επιστροφή του στην Τρίπολη ως αντίπαλος του Αστέρα δήλωσε «άφησα πολλούς φίλους στην Τρίπολη, έχει κόσμο που αγαπάω πολύ όμως είναι πολύ όμορφο που επιστρέφω εκεί που ξεκίνησα τον δρόμο που άνοιξα στην Ελλάδα. Όμως θέλουμε τη νίκη και αυτό θα είναι όμορφο για εμάς».

Ο ΟΦΗ πραγματοποίησε χθες την τελευταία του προπόνηση στις εγκαταστάσεις του Αστέρα στην Τρίπολη. Οι 20 παίκτες που έχει μαζί του στην αποστολή ο Βάλντας Νταμπράουσκας είναι οι  Μανδάς, Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Λάρσον, Αμπαντά, Τοράρινσον, Γιαννούλης, Λαμπρόπουλος, Πασαλίδης, Βούρος, Καρώ, Γκαγιέγος, Μεγιάδο, Μπάκιτς, Νέιρα, Τοράλ, Ριέρα, Μοσκέρα, Ντίκο, Φελίπε.

Στο Ηράκλειο έμειναν οι Σωτηρίου, Μπιφουμά, Φαλατάχ, Κουτεντάκης, Αποστολάκης και Θεοδοσουλάκης (τραυματίας).

Διεκδικεί θέση ο Φελίπε

Η ενδεκάδα δεν θα έχει πολλές αλλαγές. Ίσως να αγωνιστεί στην επίθεση ο Φελίπε δίπλα στον Ντίκο παίρνοντας την θέση του Τοράλ. Κατά τα άλλα θα ξεκινήσουν σε 3-4-1-2 οι Μανδάς, Λάρσον, Τοράρινσον, Βούρος, Καρώ, Λαμπρόπουλος, Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Μπάκιτς.