ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΑΛΜΥΡΟΣ
Ο Γκίνη (δεξιά) πέτυχε το γκολ του Ηροδότου στο χθεσινό ματς (φωτο)

Μακριά από την κορυφή του κρητικού ομίλου-που είναι ο στόχος τους- βρέθηκαν ο Ηρόδοτος και ο Αλμυρός, μετά το 1-1 που σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών τους στο ντέρμπι της Αλικαρνασσού. Ένα μάλλον δίκαιο αποτέλεσμα βάση της απόδοσης των δύο μονομάχων.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αιφνιδιάσουν με το «καλημέρα» του αγώνα και το κατάφεραν, χάρη στο τέρμα του Γκίνη.

Ο υψηλόσωμος επιθετικός σκόραρε με σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα του Ποτουρίδη, στο τρίτο λεπτό.

Ο Ηρόδοτος συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 31’ έφθασε κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ και πάλι με τον Γκίνη που όμως πλάσαρε άουτ από καλή θέση.

Οι παίκτες του Δημήτρη Βολονάκη ισορρόπησαν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους και βγήκαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην επανάληψη.

Ο Γεωργίου μπλόκαρε το σουτ του Ζέεντορφ στο 49’, ενώ ο Μίσκου στο 69’ αστόχησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Τελικά, η ισοφάριση επιτεύχθηκε από τον Αργεντινό Πιερτζακόμι στο 75’ ο οποίος αξιοποίησε την ασίστ του Μίσκου, τελειώνοντας μία υποδειγματική αντεπίθεση της ομάδας του Γαζίου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήρε «άγρια» ομορφιά. Ο Γκίνη αστόχησε στο 80’ από πολύ κοντά και στο 83’ ο Ηρόδοτος έχασε τον Κανδηλάκη με 2η κίτρινη κάρτα. Δύο λεπτά μετά, ο Κοιλιάρας επιχείρησε σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικούς και τους γηπεδούχους να ζητούν χέρι από τον διαιτητή Πατεμτζή.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Γεωργίου, Γκίνη (87’ Μπαλάφας), Κανδηλάκης, Κασαπάκης, Καργιωτάκης (60’ Λουμπάκης), Κοιλιάρας, Μυλωνάς, Αργκιλέσι (69’ Καλαμιώτης), Λούσι, Ποτουρίδης (87’ Χύντρι), Χαρίτος

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χανιωτάκης, Ρουμπάκης, Γενιτσαρίδης, Δαμιανάκης, Γιαλούσης, Κέλι, Μίσκου (90’ Χρηστάκης), Αζίζι, Μωραΐτης, Αγαπάκης (60’ Πιερτζακόμι), Ζέεντορφ (90’ Απλαδάς)

ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΟΣ Ο ΒΟΛΟΝΑΚΗΣ

Ξυδάκης: «Δε μας ωφέλησε το γρήγορο γκολ»

Ο Ανδρέας Ξυδάκης τόνισε στις δηλώσεις του ότι το γρήγορο προβάδισμα της ομάδας του, τελικά δεν την ωφέλησε:

«Πιστεύω ότι δε μας βγήκε σε καλό το ότι προηγηθήκαμε

πολύ νωρίς. Περισσότερο μας αποσυντόνισε και έχω κι εγώ μερίδιο ευθύνης σε αυτό γιατί δεν προσπαθήσαμε ιδιαίτερα για ένα δεύτερο τέρμα. Έχουμε λίγα ματς στα πόδια μας και λειτούργησε το αίσθημα της αυτοσυντήρησης περισσότερο απ’ ό,τι έπρεπε».

Από την πλευρά του, ο Δημήτρης Βολονάκης τόνισε: «Παίξαμε ένα παιχνίδι απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Το γρήγορο γκολ του Ηροδότου μας αιφνιδίασε αλλά από το 25΄ και μετά ελέγξαμε το ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι και ισοφαρίσαμε, αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος από το τελικό αποτέλεσμα, καθώς έπρεπε να πιέσουμε πιο πολύ για τη νίκη ειδικά μετά την αποβολή του Κανδηλάκη.