«Ηράκλειο» ΟΑΑ στα… κόκκινα και 3η σερί νίκη!

Αλκυονίδες μέρες μέσα στο καταχείμωνο βιώνει το «Ηράκλειο» ΟΑΑ. Με κεκτημένη ταχύτητα από τις δύο συνεχόμενες νίκες του στον 3ο όμιλο της National League 2, τις έκανε τρεις (5 συνολικά) αλώνοντας το κλειστό της Κοκκινιάς στο Μαρούσι, με το «διπλό» 76-68 επί της τοπικής Νίκης.

Η εξ’ αναβολής αναμέτρηση που ήταν στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος -και μέχρι χθες είχε αναβληθεί δύο φορές- διεξήχθη στο πιο κατάλληλο τάιμινγκ για το τοπικό συγκρότημα, το οποίο διανύει σπουδαία περίοδο φόρμας και δικαιούται πια να ονειρεύεται ότι δε θα συμβιβαστεί με τα πλέι άουτ, κυνηγώντας ακόμα και τη συμμετοχή στα πλέι οφ.

Τι κι αν από το ξεκίνημα του αγώνα βρισκόταν πίσω στο σκορ, κατάφερε να αντέξει και να χτυπήσει στην τέταρτη περίοδο, πιάνοντας εκπληκτική απόδοση.

Με επιμέρους σκορ 32-19, οι παίκτες του Αλέξανδρου Πετράκη μετέτρεψαν το -5 του 30ου λεπτού (49-44) στο τελικό 76-68, σφραγίζοντας έτσι το δεύτερο φετινό τους «διπλό», μετά από αυτό στους Αγ. Ανάργυρους προ δεκαημέρου.

Την προσεχή Κυριακή το «Ηράκλειο» θα πάει στα Χανιά για να αντιμετωπίσει τον ουραγό ΑΟΚ και του παρουσιάζεται μια χρυσή ευκαιρία να κάνει τέσσερις τις συνεχόμενες νίκες του στο πρωτάθλημα, πλησιάζοντας τη ζώνη των πλέι οφ.

Τα 10λεπτα: 16-15, 34-31, 49-44, 68-76.

Διαιτητές: Καλαβρός-Μυζίκας-Πουλάκης.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Κατσούνης): Πετρίδης 7, Βαφιάς 10 (2), Τσεκένης 3 (1), Αλεξόπουλος 3 (1), Δέλλιος 13 (3), Θεοδωσίου 18 (2), Παπαδημητρίου 6, Κώτσης Β. 8, Μακρογιαννάκης.

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ»ΟΑΑ (Πετράκης): Μαρής 2, Καμαρινός 23 (4), Πέτρου 9 (1), Κατσούρρι 7, Λεφής 15, Καστανιώτης 6, Σαρρής 6 (1), Πετράκης 7 (1), Δαγαλάκης 1.