ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΚΡΗΤΗΣ Νικητές και οι 3.500 που βρέθηκαν στην εκκίνηση

Με όλους όσοι βρέθηκαν στην εκκίνηση του 7ου Ημιμαραθώνιου Κρήτης να αισθάνονται νικητές -όπως ήταν και το φετινό σλόγκαν- έπεσε στο Αρκαλοχώρι η αυλαία της ξεχωριστής αυτής γιορτής του αθλητισμού και του πολιτισμού που εξυψώνει την κρητική φιλοξενία.

Για μία ακόμα χρονιά χιλιάδες δρομείς από κάθε γωνιά της Ελλάδας και από το εξωτερικό φυσικά, έγιναν συμμέτοχοι της πανέμορφης προσπάθειας των διοργανωτών που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να μη λείψει τίποτα.

Η αυλαία έπεσε πανηγυρικά με χορούς και πλούσια εδέσματα στο ασφυκτικά γεμάτο Δημοτικό Θέατρο Αρκαλοχωρίου.

Ρεκόρ αγώνων ο Γκασπάρ

Ο Ούγγρος Csere Gaspar «έσπασε» τα κοντέρ στον Ημιμαραθώνιο τερματίζοντας σε 1:07:49, συντρίβοντας κατά 2 λεπτά το προηγούμενο ρεκόρ που ανήκε στον Πακέ από το 2019 και ήταν 1:09:49.

Γρηγορότερα από το ρεκόρ διαδρομής (1:09:26) έτρεξε και ο δεύτερος στον κεντρικό αγώνα, ο Πολωνός Kaczor Mateusz. Στην τρίτη θέση ο Γιώργος Μίνος με 1:11:30.

Πολύ κοντά στο ρεκόρ διαδρομής έτρεξε και η νικήτρια του αγώνα, η Ολλανδή Lysanne Wilkens που τερμάτισε σε 1:22:33, με δεύτερη την Βασιλική Κωνσταντινοπούλου με 1:22:44. Μαζί τερμάτισαν στην 3η θέση πιασμένες χέρι-χέρι η Ράνια Ρεμπούλη κα η Έφη Φλώρου με 1:27:51.

Δραματικό ήταν το φινάλε στα 5 χιλιόμετρα, όπου ο Κενυάτης (μεγαλωμένος στην Κύπρο) Αντρέα Μισάρα, έκοψε πρώτος το νήμα σε 17:15. Δεύτερος, ένα μόλις δευτερόλεπτο πιο αργός (17:16) ο Δημήτρης Σκύβαλος και τρίτος ο Δημήτρης Γκαντάτσιος με 17:40.

ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΚΡΗΤΗΣ Νικητές και οι 3.500 ;βρέθηκαν στην εκκίνηση
Βλατάκη*
Στα 5χλμ. γυναικών πρώτευσε η Βασιλική Καλλιμογιάννη, με 17:56. Δεύτερη ήταν η Σόνια Τσεκίνι με 20:21 και τρίτη η νεαρή Έλλη-Γεωργία Κουνελάκη με 21:36.

Στον αγώνα των 10χλμ. όπου συμμετείχαν συνολικά 568 δρομείς, νικητής αναδείχθηκε ο Πέτρος Κουρουπάκης με 36:41. Στη δεύτερη θέση ο Μανώλης Μαγκαφουράκης με 37:33 και τρίτος ήταν ο Θωμάς Παπαδάκης με 37:46.

Νικήτρια στις γυναίκες η Κύπρια Τιμούρ Ζοζάν με 41:06, δεύτερη η Φιλιώ Καπέτη με 43:28 και τρίτη η Δήμητρα Ανδρούτσου με 43:35.

Τέλος, στον αγώνα των ΑμεΑ πρώτευσε ο Μανώλης Στεφανουδάκης (2.01.46)  με δεύτερο τον Σταύρο Μιχελακάκη (2.21.18) και τρίτο τον Κωνσταντίνο Χαραλάμπους (2.26.47).

Ο φετινός Ημιμαραθώνιος Κρήτης που διεξήχθη από τον Αθλητικό Σύλλογο Υγείας Αρκαλοχωρίου (ΑΘΛΗ.Σ.Υ) με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης, του Δήμου Μίνωα Πεδιάδος και των τοπικών πολιτιστικών συλλόγων, στήριξε οικονομικά τα παιδικά χωριά SOS και τον Πανελλήνιο σύλλογο «η καρδιά του παιδιού».