Οι κ.κ. Αυγενάκης, Αρναουτάκης, Συριγωνάκης, Πιτσούλης με την Πολύζου στην εκκίνηση του αγώνα

O Ημιμαραθώνιος Κρήτης έχει καθιερωθεί πλέον ως η μεγάλη γιορτή του αθλητισμού και του πολιτισμού, όπως διαπιστώθηκε και χθες στο Αρκαλοχώρι κατά τη φετινή διοργάνωση που έγινε – για μια ακόμα φορά – με τη στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης.

Μια άρτια διοργάνωση (είχε σταματήσει το 2019 λόγω πανδημίας) που χαρακτηρίστηκε από την μεγάλη συμμετοχή των αθλητών που ξεπέρασαν τους 3.000. Άνδρες, γυναίκες κάθε ηλικίας και παιδιά μετείχαν σ’ ένα σπουδαίο αθλητικό γεγονός που προάγει τον μαζικό αθλητισμό και αναδεικνύει τον τοπικό πολιτισμό, καθώς και την αξία του εθελοντισμού, αφού για ακόμη μια φορά η προσφορά δεκάδων εθελοντών οδήγησε στο τελικό επιτυχημένο αποτελέσμα. Δεν ήταν άλλωστε τυχαία η αναφορά του Περιφερειάρχη Κρήτης Σταύρο Αρναουτάκη, όταν κλήθηκε να χαιρετίσει τη φετινή διοργάνωση, επισημαίνοντας πώς «Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους.

Ο κ. Αρναουτάκης στη βράβευση των γυναικών
Εθελόντριες με τον κ. Αυγενάκη

Στους αθλητές, τις αθλήτριες, αλλά πάνω απ’ όλα, σε εσάς που δουλέψατε, στο Σύλλογο. Γιατί αποδεικνύετε πως μπορούμε να ξανακτίσουμε το Αρκαλοχώρι. Μόνο όλοι μαζί μπορούμε να το κάνουμε. Είμαστε δίπλα σας. Συγχαρητήρια».  Ο περιφερειάρχης μαζί με τον υφυπουργό Αθλητισμού κ. Αυγενάκη έδωσαν την εκκίνηση στα 5 και 10 χιλ. ενώ συμμετείχαν και στη βράβευση μαζί με τον μητροπολίτη Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου κ. Ανδρέα τον αντιπεριφερειάρχη Αθλητισμού κ. Πιτσούλη, τον αντιπεριφερειάρχη Ηρακλείου κ. Συριγωνάκη, τον πρόεδρο του Περιφερειακού Συμβουλίου κ. Μπαριτάκη, τον δήμαρχο Αρκαλοχωρίου κ. Φραγκάκη και με βουλευτές.

Οι κ.κ. Αυγενάκης και Μπαριτάκης συμμετείχαν στον αγώνα των 5 χιλ. όπως και η Μαρία Πολύζου που ήρθε για την παρουσίαση του βιβλίου της αλλά και για τον αγώνα. Ο κ. Αυγενάκης έδωσε συγχαρητήρια στην οργανωτική επιτροπή, στους τοπικούς φορείς για την καθοριστική συμβολή τους και στην Περιφέρεια Κρήτης για τη συνδιοργάνωση υπογραμμίζοντας ότι “ένα χρόνο μετά τα πλήγματα που προκάλεσε ο ισχυρός σεισμός, το Αρκαλοχώρι στέκεται όρθιο, επουλώνει τις πληγές του, επιστρέφει σιγά σιγά στην κανονικότητα και διψά για εκδηλώσεις όπως η σημερινή, με χαμόγελα, αισιόδοξα μηνύματα και θετική ενέργεια”.

Γιούχτας-ΠΑΟΚ (φωτό)

Οι αγώνες διοργανώνονται από τον Αθλητικό Σύλλογο Υγείας Αρκαλοχωρίου ( ΑΘΛΗ.Σ.Υ) με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης, του Δήμου Μίνωα Πεδιάδος και των πολιτιστικών συλλόγων Αρκαλοχωρίου, Βόνης, Θραψανού, Γαλατά, Χουμερίου και Ζωφόρων οι οποίες πρόσφεραν εδέσματα στους συμμετέχοντες προβάλλοντας την τοπική γαστρονομία.

Οι νικητές

Στον αγώνα 10 χιλ. νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Διαμαντής Γεωργαλάς με χρόνο 35:40.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Ντάμκας με χρόνο 38:53, ενώ με τον ίδιο χρόνο στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Γιώργος Αλιφιεράκης με επίσης 38:53, με τους δύο δρομείς να τερματίζουν μαζί και να προσφέρουν ένα όμορφο στιγμιότυπο. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Χρήστος Κώνστας με χρόνο 39:40, ενώ στην πέμπτη θέση βρέθηκε ο Γιάννης Πετράκης με χρόνο 42:27.

Την πρωτιά στον αγώνα των γυναικών πήρε η Ευαγγελία Νερολαδάκη με χρόνο 49:16, με την Αλέκα Ράπτη να «έρχεται» δεύτερη με χρόνο 52:34. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ελένη Βενέρη με 53:04.

Νοικοκυρές της περιοχής πρόσφεραν κρητικές λιχουδιές

5 χιλ.

Ο Hutterli ήταν ο νικητής της γενικής κατάταξης με χρόνο 17:12, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Γιάννη Ζερβάκη που τερμάτισε σε 17:43 Τρίτος ήταν ο Σταύρος Ζαγγανάς με χρόνο 18:03, ενώ τέταρτος τερμάτισε ο Μάνος Συλλιγνάκης με χρόνο 18:41. Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Σπύρος Δαβραδος με 18:44.

Όσον αφορά τις γυναίκες, στην πρώτη θέση με σχετική ευκολία έφτασε η Ζωή Ανδρικοπούλου με 19:16. Δεύτερη τερμάτισε η Έυα Μπαραμπουτη με 19:48, τρίτη η Τριανταφυλλιά Καπετη με χρόνο 22:12 και από εκεί και πέρα στην πρώτη πεντάδα τερμάτισαν οι Μαρίτα Παπαβασιλείου με 22:21 και Μαρία Παπαγιαννάκη με 22:29.

Οι τρεις πρώτοι του Ημιμαραθωνίου

Ημιμαραθώνιος (21 χιλ.)

Η Ελληνίδα δρομέας Βασιλική Κωνσταντινοπούλου ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα των γυναικών στον Ημιμαραθώνιο Κρήτης, σημειώνοντας χρόνο 1:25:10. Με χρόνο 1:27:27 η Χριστίνα Κατζουράκη τερμάτισε στην δεύτερη θέση, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Έφη Φλώρου με χρόνο 1:31:58. Τέταρτη βρέθηκε η Άννα Βασιλείου με 1:33:57.

Η Κωνσταντίνα Συντζανάκη τερμάτισε στην τέταρτη θέση ανάμεσα στις γυναίκες του Ημιμαραθωνίου Κρήτης με 1:35:57, ενώ η Μαριέλα Τσίπα ήταν πέμπτη με 1:35:20.   Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο κάτοχος του ρεκόρ διαδρομής στον Ημιμαραθώνιο Κρήτης, Amaury Paquet, που για ακόμα μία σεζόν ήρθε από το Βέλγιο προκειμένου να λάβει μέρος στον αγώνα της χώρας μας. Ο Βέλγος δρομέας πήρε τη νίκη με χρόνο 1:12:00. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο πολιτογραφημένος Βέλγος, Youssef Bouissane με χρόνο 1:14:10, ενώ στην 3η θέση βρέθηκε ο Γιώργος Μίνος, που ήταν και ο πρώτος Έλληνας του αγώνα με χρόνο 1:14:46.

O Γιάννης Ζερβάκης τερμάτισε στην τέταρτη θέση με χρόνο 1:16:54, ενώ πέμπτος ήταν ο Σταύρος Ζαγκανάς με 1:17:57.