Ικανοποίηση Σουτζή, προβληματισμός για Φραντζέσκο  μετά το ντέρμπι

Είχε κάθε λόγο να είναι ικανοποιημένος ο Μανώλης Σουτζής αφού είδε την ομάδα του να αντιδρά με τον καλύτερο τρόπο μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και να παίρνει μια μεγάλη νίκη στο Ηρακλειώτικο ντέρμπι. Ο προπονητής του Γιούχταδήλωσε μετά το ματς:

«Μετά την ήττα από την Μαρκό και τον τρόπο που ήρθε που δεν αρμόζει σε μια ομάδα σαν την δική μας δουλέψαμε στην ψυχολογία. Αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 7-8 λεπτά είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, πετύχαμε τρία γκολ είχαμε ένα δοκάρι και άλλες ευκαιρίες και στο πρώτο ημίχρονο τελείωσε το ματς. Στο δεύτερο μπήκαμε για να κάνουμε διαχείριση και είχαμε και πάλι μια δυο ευκαιρίες. Βγάλαμε αντίδραση είμαι περήφανος για την ομάδα και συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο με πολύ ποιότητα. Εμείς θέλουμε λίγο χρόνο, αλλά έχουμε μια ομάδα με ποιότητα και εμπειρία και σε λίγο καιρό από τώρα θα πάμε ακόμα καλύτερα και θα πετύχουμε τους στόχους μας»

Ο Κώστας Φραντζέσκος  από την άλλη πλευρά δήλωσε ότι ξέρει τι φταίει και θα το συζητήσει με τους παίκτες του. Χαρακτηριστικά ο τεχνικός του ΠΟΑ τόνισε: «Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν στο παιχνίδι. Μετά το πρώτο γκολ χάθηκαν τα πάντα. Το ποδόσφαιρο παίζεται στο γήπεδο και αν δεν είσαι συγκεντρωμένος δεν μπορείς να περιμένεις τίποτα. Ξέρω τι φταίει, θα τα πω με τους παίκτες μου για να βρούμε τη λύση»