TOKYO 2020: ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Με δύο χάλκινα μετάλλια ξεκίνησε για την ελληνική αποστολή η πρώτη ημέρα του αγωνιστικού προγράμματος των Παραολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο.

«Χάλκινοι» στο Τόκιο οι Μιχαλεντζάκης και Τριανταφύλλου

Η αρχή έγινε από τον Παναγιώτη Τριανταφύλλου που κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία β’ της σπάθης ξεκινώντας ιδανικά τους αγώνες.

Ο Ελληνας πρωταθλητή επικράτησε με 15-6 του Γάλλου Βαλέτ και εξασφάλισε το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή.

Ο Τριανταφύλλου πραγματοποίησε μία εξαιρετική πορεία και στα ημιτελικά ηττήθηκε με 15-9 από τον Πολωνό Κάστρο.

Η ήττα αυτή δεν τον επηρέασε στον μικρό τελικό. Απέναντι στον Βαλέτ, που έχει στη συλλογή του δύο παραολυμπιακά μετάλλια ήταν εξαιρετικός, επικράτησε με 15-9 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Λίγα λεπτά μετά τη μεγάλη του επιτυχία ο Πάνος Τριανταφύλλου μίλησε στο Αθηναϊκό Μακεδονικό πρακτορείο Ειδήσεων για τα έντονα συναισθήματά του. Όπως δήλωσε αυτό το μετάλλιο το χάρηκε πολύ περισσότερο από το ασημένιο στο Ρίο καθώς… έκλεισε με νίκη!

Ο Έλληνας παραολυμπιονίκης δεν έκρυψε ότι ήθελε το χρυσό, ενώ αφιέρωσε το μετάλλιο στα ανιψάκια του και τον βαφτιστήρα του!

Ο  Δημοσθένης Μιχαλετζάκης τερμάτισε τρίτος στα 100 μέτρα ελεύθερο, κερδίζοντας το δεύτερο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα.

Ο Δημοσθένης Μιχαλετζάκης κατάφερε να τερματίσει με χρόνο 58.73 και κέρδισε το χάλκινο παρά την πίεση που δέχθηκε στο τέλος από τους συναθλητές του. Αν και γύρισε στο πρώτο πενηντάρι μαζί με τον Ουκρανό Ντουμπρόφ, τελικώς ο Αυστραλός Πόφαμ και ο  Ρώσος Νικολάεφ πέρασαν στην αντεπίθεση. Ο Έλληνας πρωταθλητής δέχθηκε πίεση από τον Κινέζο Σου και τον Ντουμπρόφ, ωστόσο διατήρησε την τρίτη θέση.

Την 5η θέση στον τελικό των 100 μ. ύπτιο S2, κατέλαβε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης με επιδοση 2:14.54

Την 4η θέση στον τελικό των 100 μ. ύπτιοS1, κατέλαβε ο Δημήτρης Καρυπίδης με επίδοση 2:58.07.

Οι ελληνικές συμμετοχές της 2ης ημέρας

Σε ποδηλασία πίστας, άρση βαρών σε πάγκο και κολύμβηση θα έχει εκπροσώπηση η Ελλάδα στην 2η ημέρα των Παραολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020», σήμερα Πέμπτη 26 Αυγούστου.

Στο άθλημα των δυνατών, την άρση βαρών σε πάγκο, συμμετέχει ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, Δημήτρης Μπακοχρήστος, ενώ στην ποδηλασία πίστας θ` αγωνιστεί ο Νίκος Παπαγγελής.

Συμμετοχή θα έχουμε στην κολύμβηση με τους Παναγιώτη Χριστάκη, Γεράσιμο Λιγνό και Ευθυμία Γκουλή, αλλά και με την σκυταλοδρομία 4×50μ. μικτή ελεύθερο που αποτελείται από τους  Μαρία Τσάκωνα, Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, Κωνσταντίνο Καραούζα και Αντώνη Τσαπατάκη.