Μποχωρίδης του “Ηράκλειο” με ΚΗΦΙΣΙΑ

Το… φιλανθρωπικό του πρόσωπο αποφάσισε να δείξει το «Ηράκλειο», κάνοντας… δώρο την δεύτερη μόλις φετινή νίκη στον ουραγό της Β’ Εθνικής. Ο Ίκαρος Ν. Σμύρνης φυσικά και δεν είπε όχι, υποχρεώνοντας σε μία απρόσμενη ήττα το τοπικό συγκρότημα στην… πλατεία με 73-71.

Οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη ξέχασαν να μπουν στο παρκέ και βρέθηκαν να χάνουν με 30-14 στο 9’. Στη συνέχεια το «Ηράκλειο» σοβαρεύτηκε στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 21-8 στο β’ δεκάλεπτο-με πρωταγωνιστή τον Σταμπουλή- πήγε με ισοπαλία στην ανάπαυλα.

Ο Ίκαρος «αναστήθηκε» με τα τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε ξανά διψήφια διαφορά (61-48) όμως το «Ηράκλειο» είχε τις απαντήσεις. Στο 34’ μείωσε σε 63-60 αλλά δέχθηκε δύο αυστηρές τεχνικές ποινές που το πήγαν πίσω. Στο τελευταίο λεπτό, ο Πετράκης μείωσε με βολές σε 72-71 για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Γραμματικού, λάθος του Μποχωρίδη, μία εύστοχη βολή του Γραμματικού (73-71) και άστοχο τρίποντο του Πετράκη στην εκπνοή.

Τα 10λεπτα: 32-19, 40-40, 61-48, 73-71.

Διαιτητές ήταν οι Μαντήλας-Ασημακάκη.

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜ. (Μάνος): Πασπαλάς, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 3 (1), Γραμματικός 31 (6), Βούζας 22 (4), Λάβαρης 1, Δορκοφίκης 6, Ζούκας 5, Σπυρόπουλος 2.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Γουμενάκης 2, Σταμπουλής 29 (3), Μποχωρίδης 7, Πετράκης 15 (3), Λιανός 11 (1), Πρωτογεράκης, Χάλαρης, Παπαδάκης 1, Λάκκας 6.