Η υπέρβαση έμεινε στου δρόμου τα μισά για την Εθνική μπάσκετ

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ δε μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση στην κόντρα της στο Παρίσι με την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία.

Αν και ξεκίνησε πολύ δυνατά, παίρνοντας ακόμα και διψήφιες διαφορές στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, στη συνέχεια έμεινε από δυνάμεις και επιθετικές λύσεις, επιτρέποντας στους Γερμανούς να κάνουν το παιχνίδι τους. Ετσι, μετά τη δίκαιη ήττα με 76-63, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη παίρνουν το δρόμο της επιστροφής για την Αθήνα, έχοντας πάντως ολοκληρώσει με επιτυχία την αποστολή τους, μπαίνοντας στην οκτάδα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ξανά σούπερ αποτελεσματικός στις φάσεις που βρήκε τρύπες και επιτέθηκε προς το αντίπαλο καλάθι, ο Τόμας Γουόκαπ βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα, όμως ο Σπανούλης δεν είδε άλλους να έχουν συνεισφορά στο εμπρός μέρος του γηπέδου. Αμυντικά η Εθνική έκανε σπουδαία δουλειά, με τακτική απέναντι στον Σρούντερ και με σκληράδα, σε αυτό το επίπεδο όμως, απέναντι σε μία τόσο σπουδαία ομάδα, χρειαζόταν κάτι περισσότερο στην επίθεση.

Ο Φραντς Βάγκνερ ήταν ο MVP των Γερμανών, που …πνίγηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο, ισορρόπησαν το παιχνίδι στο δεύτερο, είχαν περισσότερο ταλέντο και περισσότερο βάθος για το αποτέλεσμα και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Δεκάλεπτα: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (3), Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (1), Φόγκτμαν 7 (1), Φραντς Βάγκνερ 18 (1), Τάις 6, Μόριτς Βάγκνερ 8, Σρούντερ 13 (3), Τίμαν 10, Ομπστ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 12 (2), Λαρεντζάκης, Τολιόπουλος 7 (1), Καλάθης 5 (1), Καλαϊτζάκης 1, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 10 (2), Αντετοκούνμπο 22, Μήτογλου 6