Η αξία των μεταγραφών του ΟΦΗ και το έλλειμμα στο βάθος του πάγκου

Ο τεχνικός της κρητικής ομάδας πήρε το ρίσκο να προχωρήσει σε εκτεταμένο rotation θέλοντας από την μια να δώσει ανάσες στους παίκτες που είχαν παίξει στα προηγούμενα παιχνίδια, δεδομένου ότι δεν θα μπορούσαν να ανταποκριθούν σε τρία ματς μέσα σε μια εβδομάδα και από την άλλη θέλησε να στείλει μήνυμα προς τους αναπληρωματικούς ότι τους υπολογίζει: Δεν έκανε  τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο από αυτό που έκανε ο Γιάννης Πετράκης καθώς αμφότεροι προχώρησαν σε συνολικά οκτώ αλλαγές στην ενδεκάδα τους.

Το ζήτημα για τον ΟΦΗ ήταν όταν ότι έπρεπε να μπει στο παιχνίδι και να δημιουργήσει ενώ ο Παναιτωλικός για να παίξει με το μυαλό του στην άμυνα. Με οκτώ  νέους  παίκτες στην σύνθεση της η κρητική ομάδα δεν ήταν εύκολο να δημιουργήσει, έλειπε εμφανώς η συνοχή αλλά εξίσου εμφανής ήταν και η έλλειψη ποιότητας στο παιχνίδι της. Το σφιχτό 3-5-2 του Πετράκη μπλόκαρε τους γηπεδούχους και τους οδήγησε σε πολλά λάθη. Ο ΟΦΗ εκτός της κατοχής που έφτασε στα επίπεδα του 68% δεν κατάφερε να απειλήσει και οι 3-2 τελικές που είχε έναντι του Παναιτωλικού έμοιαζαν με μαγική εικόνα, αφού κλασική ευκαιρία δεν υπήρξε από την πλευρά τους σε αυτό το διάστημα. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έβγαιναν καλύτερα στην επίθεση και σκόραραν σε μια κόντρα με τρείς πάσες με το αμυντικό τρανζίσιον του ΟΦΗ να τίθεται εκτός λειτουργίας σε αυτή την φάση.

Η βοήθεια από τον πάγκο στο ημίχρονο ήταν κάτι παραπάνω από επιβεβλημένη. Ο Δέλλας αφού άκουσε  και την μουρμούρα της εξέδρας, για την οποία στο τέλος εξέφρασε τα παράπονα του, προχώρησε σε τρείς αλλαγές, οι οποίες με μιας ανέβασαν επίπεδο την ομάδα του. Βασικά ο Νούς αλλά και οι Σενγκέλια, Μπαίνοβιτς με την ποιότητα τους παρέσυραν και τους υπόλοιπους με τον ΟΦΗ να βγάζει ένα διαφορετικό πρόσωπο στο β΄ 45λεπτο. Ο Αργεντίνος τα είχε κάνει όλα στα προηγούμενα ματς εκτός από το να σκοράρει. Φυλούσε τα γκολ,  για το κύπελλο και μάλιστα εις διπλούν γυρίζοντας το ματς μέχρι το 70΄από 0-1 σε 2-1. Η πρόκριση ωστόσο ήρθε με κόπο, όπως αναμενόταν, αφού ο Παναιτωλικός και με τις…δυο ομάδες που παρατάχθηκε έδειξε ότι παραμένει σκληροτράχηλος και κυρίως πολύ δυνατός αμυντικά με τον Γιάννη Πετράκη να έχει δουλέψει πάνω στο 3-5-2 το οποίο οι Αγρινιώτες εφαρμόζουν στον απόλυτο βαθμό.

Η νίκη-πρόκριση είναι σημαντική για τον ΟΦΗ που προχωράει στον ένα από τους δυο στόχους του. Παράλληλα πήρε και τη ρεβάνς για τον περσινό αποκλεισμό: ένας κολλητός αποκλεισμός από τον ίδιο αντίπαλο δύσκολα θα ήταν διαχειρίσιμος. Η εξέλιξη του αγώνα επιβεβαίωσε το συμπέρασμα ότι οι μεταγραφές που έγιναν φέτος το καλοκαίρι, έστω κι αν κάποιες από αυτές καθυστέρησαν, έχουν προσδώσει ποιότητα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι: Δείτε τι έκαναν Νούς, Σενγκέλια και Μπαίνοβιτς στο β΄ ημίχρονο.

Υπάρχει όμως και άλλη όψη του νομίσματος. Καλές οι μεταγραφές αλλά τι γίνεται με το βάθος του πάγκου και κατά πόσο μπορεί ο Δέλλας να υπολογίζει σε όλους τους παίκτες του. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ένας καλός καθρέπτης για τους περισσότερους από τους παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής. Αντίθετα στην επανάληψη η εικόνα για κάποιους εξ αυτών άλλαξε με την βοήθεια των αλλαγών. Πολύ καλή η παρουσία σε αυτό το διάστημα του Τίτου Κουτεντάκη στην πρώτη του συμμετοχή στην βασική ενδεκάδα αλλά και του Χριστόπουλου που βοήθησε και επιθετικά με την ασίστ στην ισοφάριση και το γκολ που δεν μέτρησε.

Σε μια σεζόν με αρκετά παιχνίδια είναι απαραίτητη η βοήθεια από όλους τους παίκτες γιατί  συνήθως ο πάγκος είναι που κάνει την διαφορά. Αν ο Δέλλας έχει τον τρόπο να πάρει από όλους τους παίκτες του το 100% η χρονιά θα είναι πετυχημένη. Ένα πρωτάθλημα με 13-14 παίκτες δεν βγαίνει…