Πανό για τα Τέμπη κράτησαν οι παίκτες των δύο ομάδων

Μετά από ένα ματς για γερά… νεύρα, η Αναγέννηση έκαμψε την αντίσταση της Πεντέλης με 61-57 κρατώντας το αήττητο στο Αρκαλοχώρι και σφραγίζοντας ουσιαστικά την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Κόντρα στην ομάδα που την είχε υποχρεώσει στην πρώτη φετινή της ήττα,  η Αναγέννηση έβγαλε γι’ ακόμα μια φορά χαρακτήρα, δείχνοντας ότι ξέρει να κερδίσει ακόμα και στις μέτριες αγωνιστικά μέρες της. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μουδιασμένα στο ματς, ήταν πολύ άστοχοι και έδωσαν την ευκαιρία στο αθηναϊκό συγκρότημα, να ξεφύγει με 10 πόντους (27-17), λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μύρωνα Παπαδάκη μπήκαν με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα (41-36, στο 30’).  Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν για καρδιακούς, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Δύο τρίποντα από τους Ραζή και Βερτούδο, έδωσαν ώθηση στην Αναγέννηση, οι παίκτες της οποίας ήταν ψύχραιμοι στις κρίσιμες βολές στο φινάλε που διαμόρφωσαν το τελικό 61-57.

Τα 10λεπτα: 13-18, 22-27, 41-36, 61-57.

Διαιτητές: Χριστινάκης-Πετρόπουλος.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 3, Κουκιαδάκης, Καλογεράκης, Μαραγκάκης 8 (1), Σολάκης, Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 4, Κουρέπης 21, Βερτούδος 7 (1), Ραζής 16 (2).

ΠΕΝΤΕΛΗ (Μάτζιος): Κουλούρης 8, Χωματάς 3 (1), Μαγουλάς 7 (1), Κοπακάκης 4, Τσακίρης 5 (1), Τασσόπουλος, Δρικογιάς 4, Παπαγιαννακόπουλος 4, Παναρετάκης 6, Παπαγεωργίου 10 (2), Μαντζάκος 6

Ως μια ελάχιστη ένδειξη πένθους για τα θύματα της τραγωδίας στα Τέμπη, οι παίκτες των δύο ομάδων κράτησαν πριν από την έναρξη του αγώνα ένα πανό το οποίο έγραφε «πάρε με όταν φτάσεις» ενώ κρατήθηκε φυσικά και ενός λεπτού σιγή.

Νίκη-ανάσα ο Εργοτέλης

Σημάδια ζωής από τον Εργοτέλη που παρά τα πολλά προβλήματα που τον έχουν πλήξει, βρίσκει τη δύναμη να μάχεται στη Γ’ Εθνική.

Η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη επικράτησε του Πορφύρα στην Αθήνα με 67-59, σημειώνοντας την τέταρτη φετινή της νίκη στον δεύτερο όμιλο της κατηγορίας.

Αν και το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καθόλου καλό για τους «κιτρινόμαυρους» που είχαν μεγάλα προβλήματα στην επίθεση κυρίως και βρέθηκαν να χάνουν με 30-18 στο ημίχρονο, όλα άλλαξαν στη συνέχεια. Με επιμέρους σκορ 27-12 στην τρίτη περίοδο, ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 45-42 και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος, έφυγε με το σημαντικό «διπλό», λίγες μέρες πριν υποδεχθεί την πρωτοπόρο Αναγέννηση στο ηρακλειώτικο ντέρμπι. Κορυφαίος των νικητών που παρατάχθηκαν και πάλι με αρκετούς έφηβους στη σύνθεσή τους, ήταν ο Μανταλβάνος που σταμάτησε στους 23π.

Τα 10λεπτα: 12-10, 30-18, 42-45, 59-67.

Διαιτητές: Καλαβρός-Βομπίρης.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης): Γεωργούλης 8(2), Αρμάος 1,Γουρλομιχάλης 5(1), Τριανταφυλλίδης 10, Τάγαρης 6, Πηλιούνης 17(1), Λαμπρόπουλος 3 (1), Μαυρομιχάλης, Συμεωνίδης 6, Τσούτσος 3(1).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Σαϊτάκης, Καρακωνσταντάκης 11(1), Σινανίδης, Μηλαθιανάκης 16(2), Πρινιανάκης, Καμπάκας 6, Κριτσωτάκης 10(2), Μπαντουβάς, Μανταλβάνος 23, Ορφανουδάκης, Χαλκιαδάκης 1.