Ο Μποχωρίδης με 21 π. ήταν ο κορυφαίος του ΟΦΗ στην πρεμιέρα

Με το δεξί ξεκίνησε ο ΟΦΗ τις υποχρεώσεις του στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής μπάσκετ. Μετά από μία δραματική αναμέτρηση στο κλειστό του ΒΑΚ, επιβλήθηκε 69-64 του Ηλυσιακού.

Οι γηπεδούχοι που είχαν αρκετό κόσμο στο πλευρό τους, έβγαλαν σκληράδα και μεγάλο πάθος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, δείχνοντας ένα σαφέστατα καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο από τα φιλικά ματς.

Το ματς ήταν ντέρμπι σχεδόν και στα 40 λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να βάζουν δύσκολα στο τοπικό συγκρότημα, όταν ξέφυγαν με 42-35 στο 24’. Ο ΟΦΗ κατάφερε να επιστρέψει και στο τέλος της τρίτης περιόδου πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ (55-54).

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν για καρδιακούς. Οι δύο ομάδες έβρισκαν με δυσκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη στην τελική ευθεία του αγώνα, έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία. Μετά το ισόπαλο 64-64, ενενήντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, κράτησαν άποντο τον αντίπαλό τους ως το φινάλε και ευστοχώντας στις βολές, πανηγύρισαν την πρώτη νίκη της χρονιάς που τους δίνει ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια.

«Ήμασταν συγκεντρωμένοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, κυρίως στις λεπτομέρειες στο τέλος. Ήμασταν πάρα πολύ καλοί στα αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ κόντρα σε μια ομάδα που φοβόμασταν αρκετά. Κάναμε μια καλή αρχή, προχωράμε με συγκέντρωση», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ.

Τα 10λεπτα: 13-15, 30-31, 55-54, 69-64.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης  21(4), Καψάλης, Τσερκιτσόγλου, Μηλαθιανάκης, Κοκοσάλης, Αγαπιάδης 7(2), Πρωτογεράκης 6, Καρλάφτης, Θεοδωρίδης 11, Μητρόπαππας 12, Πάλλης 12

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιτόπουλος): Γραμματίκας 6(1), Ιωάννου, Μπάζιος 5(1), Καλλής 2, Παπαδής 10(3),Βούρτσης 6(2),  Ιορδάνογλου 6, Υμερι 8, Κεφαλάς 14(3), Στασινόπουλος 7.

Ο ΑΟΚ Χανιά νίκησε στο Ρέθυμνο 93-52 τον Εργοτέλη σε φιλικό αγώνα.