Γκρέμισε ό,τι έχτιζε η Εθνική Παίδων και αποκλείστηκε απ’ τον τελικό του Ευρωμπάσκετ

Μια τεράστια ευκαιρία για να προκριθεί σε τελικό Eurobasket U16 για έκτη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 1999, έχασε η Εθνική ομάδα Παίδων στα Δύο Αοράκια.

Παρά το γεγονός πως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, κρατώντας τη νίκη και την πρόκριση στα χέρια του μέχρι το 35ο λεπτό, όταν και προηγήθηκε με +11 (67-56), εντούτοις, το σύνολο του Γιάννη Καλαμπόκη υπέστη ένα απίστευτο μπλακ-άουτ στα επόμενα τέσσερα λεπτά, διάστημα στο οποίο δέχθηκε 20-0 σερί από τους Ισπανούς (!), γνωρίζοντας έτσι μοιραία την ήττα με 77-71.

Κρίμα, γιατί τα παιδιά της «γαλανόλευκης» πάλεψαν με πάθος και ψυχή σε όλο το ματς, καθώς, όχι μόνο κοίταξαν στα… μάτια την Ισπανία, αλλά είχαν καταφέρει να επιβάλουν το δικό τους στιλ παιχνιδιού με εξαιρετική άμυνα και την ασφυκτική πίεση.

Να σημειωθεί ότι στον ημιτελικό της διοργάνωσης, η ελληνική ομάδα είχε τη συμπαράσταση περίπου 2.000 φιλάθλων που στο φινάλε χειροκρότησαν θερμά τους διεθνείς μας και τους εμψύχωσαν ενόψει του αυριανού (6.30μμ) μικρού τελικού, όπου θα διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο.

Ο δεύτερος ημιτελικός της διοργάνωσης, Γαλλία-Σερβία, αρχίζει στις 9μμ.

Δεκάλεπτα: 15-25, 40-40, 51-56, 77-71

ΕΛΛΑΔΑ (Καλαμπόκης): Τσώνης 6, Βενετίδης, Χαϊδεμένος 16, Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 11 (1), Σκληρός 6, Χαρτώνας 6 (2), Μπαρμπαγιάννης 6 (1), Ασημένιος 13 (1), Σταμούλος 4, Παγουλάτος

ΙΣΠΑΝΙΑ (Κάρλος Φλόρες Σερράνο): Μαρίνα 3, Σάντσεθ 6 (1), Καράσκο, Γκράου, Βίγκερ 20 (3), Μερεμπασβίλι 3, Φερέρας 2, Θουρίτα 17, Φερνάντεθ 12 (1), Ροντρίγκεθ 7, Μπερμέχο, Ντιάγιο 7