Φάση από το χθεσινό παιχνίδι του ΟΦΗ στην Πεύκη

Αυτά που με μεγάλο κόπο «έχτιζε» τις τελευταίες αγωνιστικές (5 νίκες σε 6 ματς), «γκρέμισε» μονομιάς ο ΟΦΗ, χάνοντας από την Πεύκη στην Αθήνα με 67-60 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οπωσδήποτε μια ήττα δε φέρνει την καταστροφή, όταν όμως έρχεται από τη δεύτερη πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, δυσκολεύει σημαντικά την επίτευξη του στόχου.

Ο ΟΦΗ είχε την εικόνα του νικητή στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα, διατηρώντας ένα προβάδισμα στις παρυφές των 10 πόντων και με πρωταγωνιστές τους Λιανό, Σταμπουλή, ελλείψει ξανά του τραυματία Μποχωρίδη.

Σ’ εκείνο το σημείο όμως η αποβολή του Τσερκιτσόγλου (4ο φάουλ συν τεχνική ποινή) δημιούργησε μεγάλο εκνευρισμό στους συμπαίκτες του, τον οποίο εκμεταλλεύθηκαν στη συνέχεια

οι γηπεδούχοι, γυρίζοντας το ματς.

Ο ΟΦΗ πέτυχε μόλις 9 πόντους στην τελευταία περίοδο και δεχόμενος τους διπλάσιους, έχασε ένα παιχνίδι που ήθελε πάση θυσία να κερδίσει.

Τα 10λεπτα: 9-17,25-33,49-51,67-60.

Με αρκετά λάθη (κυρίως σε βάρος του ΟΦΗ) η διαιτησία των Στρέμπα-Καρακωνσταντόπουλου-Μπακετέα.

ΠΕΥΚΗ (Παύλος): Τσιότρας 12(1), Τσακίρης 3(1), Βούρτσης 2, Μακρυγιαννάκης 9(3), Φιλιππόπουλος 4, Ομάρ 18(3), Γεροκώστας, Σκόνδρας, Τσαγκαράκης 5, Ψαρόπουλος 13(2).

ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 20(4), Λάππας 4, Τσερκιτσόγλου 7, Πέτρου, Πρωτογεράκης 7, Σταμπουλής 16 (2), Πάλλης, Αναστασάκης 2, Θεοδωρίδης, Μπουμπάρης 4.

*Άλλη μια βαριά ήττα γνώρισε ο ΑΟΚ Χανιά, αυτή τη φορά στο Παλαιό Φάληρο με 103-55.

ΑΟΚΧ (Παπανικολάου): Γρηγοριάδης 4, Μακρίδης, Πατεράκης 6 (2), Αλεξίου 6, Σκέμπι 2, Ιωακειμίδης 9 (1), Τασιούδης 12 (1), Κουτσαντωνάκης 2, Πρέλεβιτς 14.