­ Στιγμιότυπο από το χθεσινό ματς με πρωταγωνιστή τον «μασκοφόρο» Φαζό

Ένα κακό πρώτο 45λεπτο, το χειρότερο στο φετινό πρωτάθλημα ήταν αρκετό για να φέρει την ήττα του Γιούχτα χθες στο Αιγάλεω με σκορ 1-0, για την 7η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2. Αυτή ήταν η 3η ήττα για τους Αρχανιώτες σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια. Το μόνο θετικό είναι ότι ο Γιούχτας ευνοήθηκε από τα υπόλοιπα αποτελέσματα και παρέμεινε στην 5η θέση μαζί με την Ηλιούπολη στους 10 βαθμούς.

Το Αιγάλεω μπήκε αποφασιστικά και στο 3′ ο Νταβιώτης πέρασε την μπάλα στον Μπλάκσον ο οποίος πλάσαρε, όμως ο Πρινιωτάκης έδιωξε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό (4’) οι γηπεδούχοι σημάδεψαν το δοκάρι του Γιούχτα, με το σουτ του Βάρκα μετά από κόρνερ του Ραμίρεζ.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν εκρηκτικό  και στο 6’ ο Ραμίρεζ έκανε το σουτ με τον γκολκίπερ του Γιούχτα να διώχνει ξανά.

Ο Γιούχτας  είχε την πρώτη του προσπάθεια  στο 10’ με τον Νοικοκυράκη, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Στο 18′ το Αιγάλεω έφτασε ξανά κοντά στο γκολ  με τον Βάρκα, όμως και πάλι ο Πρινιωτάκης έσωσε την εστία του.

ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ 3η ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥΧΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΣΕ ΙΣΑΡΙΘΜΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ, ΜΕ 1-0 ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ SUPER LEAGUE 2
Τελικά το γκολ για την ομάδα του Ντράγκαν Τζουγκάνοβιτς  ήρθε στο 45’ όταν ο Κόλλας έσπασε την μπάλα απ’ τα δεξιά στον Ναζίμ ο οποίος σούταρε με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.

Με το σκορ αυτό πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με τον Γιούχτα να βγαίνει στην επανάληψη έχοντας την κατοχή της μπάλας αναζητώντας την ισοφάριση. Η παρουσία του σε αυτό το διάστημα ήταν καλύτερη σε ένα κακό γήπεδο με τους γηπεδούχους να αμύνονται μαζικά για να διαφυλάξουν το 1-0.

Η πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος για τον Γιούχτα σημειώθηκε στο 57’, με τον Λιποράσε να σουτάρει την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Μπουτσάκη, ο οποίος σούταρε, όμως ο Κατσιμήτρος μπλόκαρε ενώ στο 66’ σε σουτ από τον Κόλλα η μπάλα περνάει εκτός.

Παρά την προσπάθεια των «πράσινων» το Αιγάλεω κράτησε το 1-0 μέχρι το τέλος με τους Αρχανιώτες να παραμένουν χωρίς βαθμό μακριά από την Κρήτη, χάνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι λόγω της κακής τους απόδοσης στο α’ ημίχρονο.

Διαιτήτευσε ο Γεωργόπουλος(Αρκαδίας)

ΑΙΓΑΛΕΩ : Κατσιμήτρος, Πέτκοβιτς (62’ Τάμπας) Μπλάκσον, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καμαρά, Ναζίμ (74’ Κωσταντακόπουλος) Ραμίρεζ, Νταβιώτης, Βάρκας (62’ Παυλάκης) Κόλλας (74’ Σταμένκοβιτς).

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης (81’ Γιουσέφ), Λιποράσε, Φαζός (46’ Τζανής) Μπουτσάκης (74’ Μάρσι) Κόλα, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Ροβίθης, Κίσσας (64’ Δασκαλάκης), Αλεξόπουλος (46’ Βρετός).