ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ: Στη Βιέννη θα παίξει την πρόκριση η ΑΕΚ

Η τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία της ΑΕΚ στον 4ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, 2-2 με τη Ριέκα στο ΟΑΚΑ, υποχρεώνει την ελληνική ομάδα να κυνηγήσει έστω ένα βαθμό στη Βιέννη απέναντι στην Αούστρια στο φινάλε (7/12), προκειμένου να συνεχίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Ένωση ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο το χθεσινό ματς, δεχόμενη δύο τέρματα από τον Γκοργκόν (8’, 26’) με τους Κροάτες να έχουν και δύο δοκάρια στο πρώτο ημίωρο. Η μείωση του σκορ από τον Αραούχο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έδωσε την ώθηση στην ΑΕΚ να πιέσει ανελέητα στην επανάληψη και να φθάσει στην ισοφάριση με κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου στο 55’. Η ολική ανατροπή όμως δεν ήρθε αφού ο Αραούχο είχε δοκάρι στο 89’.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μίλαν συνέτριψε με 5-1 την Αούστρια και εξασφάλισε την πρώτη θέση.

Στη βαθμολογία, οι Ιταλοί έχουν 11 βαθμούς, η ΑΕΚ 7, η Αούστρια 4 και η Ριέκα που αποκλείστηκε επίσης 4.

Στις 7/12 θα παίξουν Αούστρια – ΑΕΚ και Ριέκα- Μίλαν.