Ο Ηρόδοτος όπως παρατάχθηκε στο ματς κυπέλλου στη Θήβα

Ο Ηρόδοτος έκανε το καθήκον του στη Θήβα και με τη νίκη 3-1 απέναντι στον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου, προκρίθηκε στη φάση των «32» του Κυπέλλου Ελλάδας, δηλαδή στη φάση των Ομίλων για πρώτη φορά στην ιστορία του (σε φάση νοκ άουτ έχει φθάσει μέχρι τους «8» το 1987-88). Εκεί θα έχει την ευκαιρία να υποδεχθεί, δύο ομάδες της Σούπερ Λίγκα, τις οποίες θα μάθει στην αυριανή κλήρωση.

Η νίκη για τον Ηρόδοτο ήρθε με αρκετό άγχος καθώς από το 68′ και έπειτα έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γιαλούση για φάουλ στον Πλακίδα. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, μάλιστα, αποβλήθηκε και ο γκολκίπερ Κασμερίδης για διαμαρτυρία, με αποτέλεσμα την εστία να υπερασπιστεί στο τελευταίο λεπτό, ο σέντερ φορ Κωνσταντινίδης!

Στο 8′ ο φορμαρισμένος Σμυρλής άνοιξε το σκορ, αλλά επτά λεπτά αργότερα ο Τσαπανέλης ισοφάρισε για τον Κιθαιρώνα. Ο Κασαπάκης στο 40′ έδωσε στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα για δεύτερη φορά. Παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο Ηρόδοτος άντεξε και στις καθυστερήσεις με εκτέλεση πέναλτι του Φραγκουλάκη, σφράγισε τη νίκη-πρόκριση.

«Σημαντικό σε αυτή τη φάση είναι να περνάς στους Ομίλους. Τώρα περιμένουμε την κλήρωση, να χαρούμε τον θεσμό και γιατί όχι να πετύχουμε εξίσου σημαντικές νίκες και στην επόμενη διαδικασία», τόνισε ο Μανώλης Παπαματθαιάκης,

ο οποίος λόγω της τιμωρίας του που έληξε, είδε το ματς από την κερκίδα.

ΚΙΘΑΙΡΩΝ ΚΑΠΑΡΕΛΛΙΟΥ: Δημητράς, Σκουρτανιώτης, Σεχάι, Κοτώρoς, Τσέλλος, Κουκούλας, Μαρτιναίος (82′ Σταμέλος), Κουρούμα (63′ Κώνστας), Πλακίδας, Τσοπανέλης, Στρατιδάκης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Δαμιανάκης, Γιαλούσης, Αυγενικού (57′ Μάκο, 76′ Μπαλάφας), Μωραΐτης (57′ Μασάδο), Σμυρλής, Φραγκουλάκης, Κασαπάκης, Κωνσταντινίδης.