Εργοτέλης – Χανιά
Ο Κόλα έχει ανοίξει το σκορ και πνίγεται στις αγκαλιές του Μπάτζιου

Από νίκη σε νίκη πετάει ο Εργοτέλης στα πλέι οφ διατηρώντας «ζεστές» τις ελπίδες του για άνοδο. Οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν και τα Χανιά χθες στο Παγκρήτιο με 2-0, έκαναν το 3 στα 3 στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 2 και βρίσκονται πλέον  στο -3 από την κορυφή.

Ο Εργοτέλης έχει δύσκολο πρόγραμμα με δυο εκτός έδρας παιχνίδια με Ξάνθη και Ιωνικό αλλά αν τα κερδίσει είναι σίγουρα στην πρώτη δυάδα, με πιθανότητες και για την πρώτη θέση.  Από την άλλη οι Χανιώτες, που ούτως ή άλλως είχαν λίγες ελπίδες, έμειναν εκτός διεκδίκησης αφού μαθηματικά δεν προλαβαίνουν. Ο Εργοτέλης κυριάρχησε στο ντέρμπι και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, αναδείχθηκε μεγάλος νικητής.

Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε στην μετριότητα, με τον Εργοτέλη να έχει την κατοχή της μπάλας (54%-46%). Ωστόσο, η πρώτη τελική στην αναμέτρηση ήρθε από τα Χανιά στο 23’, με το σουτ του Μπραμπίγια έξω από την περιοχή, το οποίο μπλόκαρε ο Κατσιμήτρος. Τέσσερα λεπτά μετά (27’), ήταν η σειρά του Εργοτέλη να απειλήσει με τον Μανουσάκη, όταν ο επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» επιχείρησε σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Κουτζαβασίλη να διώχνει σε κόρνερ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους χάθηκε στο 32’ με τον Μπουτσάκη  να παίρνει την λάθος απόκρουση του Ανδρέου στην σέντρα του Σερβιλάκη και να σουτάρει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Αμέσως μετά (33΄), τα Χανιά σκόραραν με τον Βασιλόγιαννη που πήρε τη μπάλα από τον Διαμαντόπουλο και πλάσαρε  τον Κατσιμήτρο, όμως το γκολ ακυρώθηκε από τον β΄ βοηθό Κουφό ως οφσάιντ.

Στο 42’ ο Εργοτέλης, βρήκε  δίχτυα από στημένη φάση. Ο Σερβιλάκης εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, και ο Κόλα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Κουτζαβασίλης έμεινε στην εστία του και με το γόνατο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0, το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Νίκος Παπαδόπουλος βλέποντας την ομάδα του να είναι σε κακή μέρα πραγματοποίησε μαζεμένες τέσσερις αλλαγές, αλλά ο Εργοτέλης συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο α’ μέρος, και με την έναρξη του β΄  ημιχρόνου  βρήκε και δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 48’, ο Μανουσάκης κέρδισε  τις κόντρες από τους αμυντικούς και με άψογο «σκαφτό» πλασέ, έγραψε το 2-0.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν πιο ψηλά για να διεκδικήσουν ό,τι καλύτερο μπορούν, αλλά ο  Εργοτέλης έκανε άψογη διαχείριση κλείνοντας καλά τους χώρους.

Μάλιστα,  η μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τους γηπεδούχους στο 76’, όταν ο Κουτζαβασίλης ανέτρεψε τον Μπουρσέλη αλλά ο Κόνραντ δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ των Χανίων που απέκρουσε σε κόρνερ, διατηρώντας το 2-0.

Οι  φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 87’,  με την κεφαλιά του Κουντουρά μετά την σέντρα του Καμαρά.

Μανουσάκης, Κόλα, Μπουρσέλης, Σερβιλάκης οι κορυφαίοι του Εργοτέλη.

Με λάθη ο Αγγελάκης (Μακεδονίας) Βοηθοί του ήταν ο Κολλιάκος (Αθηνών) και Κουφός (Μακεδονίας) από τον οποίο έχουν παράπονα τα Χανιά για το ακυρωθέν γκολ.

Κίτρινες είδαν οι  Μπουρσέλης, Κωστανάσιος, Kάσσος, Πλέγας, Κουτζαβασίλης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Σερβιλάκης (92’′ Ντουμάνης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κόλα, Πέιος, Τσέλιος (60’′ Άπι), Μπουτσάκης (73’′ Κατσούρι), Μανουσάκης (73’′ Κωστανάσιος), Πατρινός (60Ω′ Κόνρααντ).

ΧΑΝΙΑ: Κουτζαβασίλης, Κάσσος (46’′ Νίκολιτς), Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Παναγιωτούδης (46’′ Πλέγας), Κάρλος (80’′ Γκίνο), Τριανταφυλλάκος (46’′ Δημητριάδης), Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (46’′ Σουντουρά), Διαμαντόπουλος.

Ο ΤΑΟΥΣΙΑΝΗΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΟΥ

«Δεν σταματάμε  να ονειρευόμαστε»

«Δεν σταματάμε να ονειρευόμαστε. Δυο τελικοί έμειναν για να γίνει το όνειρο πραγματικότητα». Με αυτά τα λόγια ο Γιάννης Ταουσιάνης μίλησε στους παίκτες του μετά το παιχνίδι με τα Χανιά που βρήκε τον Εργοτέλη να έχει κάνει το 3 στα 3 στα πλέι οφ και να εξακολουθεί να ελπίζει στην άνοδο.

Στις δηλώσεις του δήλωσε μετά το ματς ότι έχουν απομείνει πλέον ένας ημιτελικός και ένας τελικός:

«Είμαστε πάρα πολύ ικανοποιημένοι. Κάναμε ένα πάρα πολύ καλό και μεστό παιχνίδι. Μία καθαρή νίκη απέναντι σε έναν πάρα πολύ καλό αντίπαλο. Μία νίκη που μας κάνει πάρα πολύ χαρούμενους, γιατί διατήρησε σε υψηλά ποσοστά τις ελπίδες και τις σκέψεις που έχουμε για άνοδο.

Θα παλέψουμε με όλες μας τις δυνάμεις και με όλη μας την πίστη. Είχαμε αξιολογήσει αυτά τα παιχνίδια ως παιχνίδια πρόκρισης, οπότε αυτό που έχει μείνει είναι ένας ημιτελικός και ένας τελικός. Σαφώς θέλουμε πολύ να φτάσουμε στον τελικό».

Ο Νίκος Παπαδόπουλος από την άλλη παραδέχθηκε ότι η ομάδα του δεν ήταν σε καλή μέρα αλλά εξέφρασε και τα παράπονα του για το γκολ του Βασιλόγιαννη που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 33’.

«Η ομάδα μας δεν ήταν σε καλή μέρα. Σε όλο το 90λεπτο πηγαίναμε δεύτεροι στη μπάλα. Θα χαρακτήριζα δίκαιη τη νίκη του Εργοτέλη.

Στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ήταν καλύτερος. Αν μπαίναμε μπροστά στο σκορ με το γκολ που βάλαμε και ήταν κανονικό, ίσως ήταν διαφορετικό ματς. Και πάλι αυτό είναι υποθετικό. Έχουμε κάνει μεγάλη προσπάθεια όσο είμαι στην ομάδα. Θέλαμε να εξαντλήσουμε όλες τις πιθανότητες.

Συγχαρητήρια στον Εργοτέλη και καλή συνέχεια ως το τέλος των πλέι οφ. Πιστεύω ότι η δική μας και ο Εργοτέλης ήταν από τις καλύτερες στον δεύτερο γύρο. Άξιζαν να είναι παραπάνω, έπαιζαν το καλύτερο ποδόσφαιρο».