Γ’ Εθνική: Τρίποντο και 4ος ο Αλμυρός, ισοπαλία ο ΠΟΑ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο Αλμυρός επικρατώντας με 2-1 του Ηλυσιακού στο Γάζι στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Με αυτή τη νίκη μάλιστα, σταθεροποιήθηκε στην 4η θέση.

Αντίθετα ο ΠΟΑ συμπλήρωσε 6 εβδομάδες χωρίς νίκη, μένοντας στο 0-0 με τον Εθνικό στο Ατσαλένιο και εξακολουθεί να κινδυνεύει. Την απώλεια του Εθνικού εκμεταλλεύθηκε ο πρωτοπόρος Πανιώνιος, ο οποίος εξασφάλισε τον τίτλο με το 5-0 επί του Ελλοπιακού, επιστρέφοντας έτσι στη Σούπερ Λιγκ 2.

Αλμυρός-Ηλυσιακός 2-1

Τα γκολ των Πιερτζακόμι (4′) και Καστελιανάκη (14′) έθεσαν γερές βάσεις για το τρίποντο της ομάδας του Μανώλη Σουτζή, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 39′ με τον Κράσι.

Αλμυρός (Σουτζής): Γκόγκος, Αγαπάκης, Παπαδομιχελάκης, Γιαλούσης, Πατινιώτης, Κοντογιάννης (85′ Βουϊδάσκης), Χαντί (46′ Σουρνάκης), Λεόν (85′ Κουτάντος), Ενγκουέμ, Ρέγες (70′ Τουργαΐδης), Καστελλιανάκης (70′ Πακιουφάκης)

Ηλυσιακός: Λέτσο, Χριστόπουλος, Νικολόπουλος, Παρασκευόπουλος, Σουβατζόγλου, Ταχιράι, Καραγιάννης, Χαρίτος, Κράσι, Τσέργας (57′ Κατσιάνος), Λέκκας (57′ Μακρίδης)

ΤΙ ΔΗΛΩΣΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΟΥ ΑΛΜΥΡΟΥ

Ο Μανόλης Σουτζής μιλώντας για το ματς τόνισε ότι η ομάδα του έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση. Ο τεχνικός του Αλμυρού στις δηλώσεις του ανέφερε χαρακτηριστικά: «Είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο 25λεπτο που πετύχαμε δυο γκολ και είχαμε και δυο τετ-α-τετ. Μετά το 25λεπτο δώσαμε χώρο στον αντίπαλο και δεχθήκαμε το γκολ. Στην επανάληψη αν και ο Ηλυσιακός είχε την μπάλα στην κατοχή του δεν μας έκανε ευκαιρίες. Αντίθετα εμείς σε 3-4 περιπτώσεις φτάσαμε κοντά στο γκολ αλλά χάσαμε τις ευκαιρίες. Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο»

ΠΟΑ-Εθνικός 0-0

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε ΠΟΑ και Εθνικό στο Ατσαλένιο.

ΠΟΑ: Καβουσάκης, Δαμιανάκης, Λουμπάκης, Νάτος, Αργκιλέσι, Βοργιάς (62΄Σφυρογιαννάκης), Κερμενίδης(85΄Παχής), Νύκταρης, Ψαρράς(81΄Χατζηανδρέου), Γιακουμάκης, Μέμμος

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κουμπούλα, Κατσογιάννης, Παπαγγελής, Τσατσαρής, Μαλάι, Ντινιωτάκης, Πολύζος, Σκεντεράι, Αντωνίου (73΄Τσιάβος), Κυριαζής(85΄Πλουμάτος), Σεκουμπά(64΄Γεωργούσης)

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΟΥ

Αν και ο ΠΟΑ δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε απέναντι στον Εθνικό ο Κώστας Φραντζέσκος ήταν ικανοποιημένος μετά το παιχνίδι και αισιόδοξος ότι η ομάδα του θα μείνει στην κατηγορία.

Στις δηλώσεις του ο τεχνικός του ΠΟΑ τόνισε χαρακτηριστικά: «Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Ο Εθνικός είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα που θα μπορούσε να έχει περισσότερους βαθμούς. Ανταποκριθήκαμε στο παιχνίδι το οποίο πήγε στην δύναμη και όποιος έβαζε το γκολ θα κέρδιζε. Δεν το έβαλε κανείς και δίκαια έληξε ισόπαλο. Μου άρεσε η θέληση και το πάθος των παικτών μου. Αν είχαμε την ίδια εικόνα και σε προηγούμενα παιχνίδια τώρα θα κάναμε διακοπές. Είναι δύσκολο πρωτάθλημα αλλά πιστεύω ότι σύντομα θα είμαστε σωσμένοι και μαθηματικά. Βλέπετε  ότι με τα αποτελέσματα κάθε αγωνιστική  αλλάζει η βαθμολογία. Εμείς κοιτάμε μόνο την ομάδα μας και δεν μας ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι»