Στιγμιότυπο από το παιχνίδι της Πάτρας

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει θετικά τις υποχρεώσεις του για το νέο έτος o Εργοτέλης αφού γνώρισε την ήττα με 67-50 στην Πάτρα από τον πρωτοπόρο Αίολο Αγυιάς, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής.

Μολονότι η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Μετά την πολύ καλή πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται 19-13, οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και έκλεισαν το ημίχρονο, με προβάδισμα 6 πόντων (34-28).

Παρά τη βελτίωση της εικόνας του Εργοτέλη στη συνέχεια, ο Αίολος συνέχισε να έχει τα ηνία και στο φινάλε πανηγύρισε σχετικά εύκολα την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Επόμενη δοκιμασία για το ηρακλειώτικο συγκρότημα το εξ’ αναβολής ματς με την Καλαμάτα στο «Λίντο» την ερχόμενη Τετάρτη.

10λεπτα: 13-19, 34-28, 50-40, 67-50

Διαιτητές: Σπυρλιδάκης-Πετράκης Ι.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ: Βουρνάς 7, Παπαβασιλόπουλος 4, Θανόπουλος 9 (1), Γιαννικόπουλος 6, Μαναβόπουλος 19, Αγγελακόπουλος 10 (2), Χατζόπουλος 4, Κάλλης 6 (2), Γοργότσης 2, Βαλάης, Κωνσταντόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Μαχαιριανάκης 11, Γουμενάκης 9 (1), Κουμάκης 2, Καραλής 5, Μπουμπάρης 5, Αθανασιάδης 8, Γιαννακόπουλος 6, Μαϊστρέλης 3 (1), Μπουραντάς 1.