ο Ηρόδοτος, με Ετόφ

Πιο καλή η μοναξιά για τον Ηρόδοτο, ο οποίος από χθες φιγουράρει μόνος πρώτος στον 8ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Μανόλη Παπαματθαιάκη πέτυχε την 2η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην έδρα της κερδίζοντας με 1-0 τον Άγιο Ιερόθεο και εκμεταλλευόμενη το ρεπό του Αιγάλεω βρίσκεται στο ρετιρέ της βαθμολογίας χωρίς συγκάτοικο.

Ο Ηρόδοτος έδειξε υπομονή και επιμονή στο παιχνίδι του και πήρε τη σπουδαία νίκη στις καθυστερήσεις με γκολ του Ετόφ η οποία φυσικά πανηγυρίστηκε δεόντως από τους “κυανόλευκους”. Η νίκη, έστω κι έτσι, ήρθε δίκαια για τον Ηρόδοτο, καθώς ήταν καλύτερος επιβραβεύοντας την διάθεση που έδειξε σε όλο το ματς.

Η εικόνα του αγώνα στο α’ μέρος είχε τους γηπεδούχους να κρατάνε την μπάλα αλλά να μην δημιουργούν φάσεις. Εξαίρεση η ευκαιρία στο

29’, όταν ο Μελισσόπουλος από δεξιά πέρασε έξυπνα, έδωσε στον Φουκαράκη, αυτός όμως δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Ο Άγιος Ιερόθεος στο 39’  μετά από κόρνερ απείλησε , όμως το κοντινό πλασέ του Αργυρίου από δεξιά πέρασε λίγο άουτ, με το πρώτο 45λεπτο να περνάει χωρίς άλλες συγκινήσεις, μένοντας στο 0-0. Περίπου στο ίδιο τέμπο κύλησε και το β’ μέρος με τον Ηρόδοτο να έχει την κατοχή αλλά τον Άγιο Ιερόθεο να αμύνεται σωστά.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία σε αυτό το διάστημα ήταν στο 56’ όταν ο Μελισσόπουλος εκτέλεσε φάουλ και  ο Κανδυλάκης δεν μπόρεσε από κοντά να βρει  τη μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να φύγει έξω.

Στο 60’ το σουτ του  Μωραΐτη αποκρούστηκε με δεύτερη προσπάθεια από τον Μάνη ενώ  ο Άγιος Ιερόθεος είχε μια καλή στιγμή  στο 69’ με τον Μιζάμη να πλασάρει από καλή θέση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Με την πάροδο του χρόνου ο Ηρόδοτος αύξανε την πίεση στα αντίπαλα καρέ και στο 72’ το πλασέ του Φραγκουλάκη από καλή θέση έφυγε άουτ, με τον Ετόφ να μη προλαβαίνει την προβολή. Τρία λεπτά αργότερα (75’) και πάλι ο Φραγκουλάκης έκανε το γυριστό  σουτ από το ύψος της περιοχής στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

Η επιμονή των γηπεδούχων είχε ως αποτέλεσμα το γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Φραγκουλάκης με ωραία πάσα έδωσε στον Ετόφ και αυτός με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-0.

Διαιτήτευσε ο Σωτηριάδης από το Λασίθι, ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Μελισσόπουλο (68’), με επόπτες τον Πάγκαλο από το Λασίθι και την Κομισοπούλου από τα Χανιά.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Γιαλούσης, Κανδυλάκης, Φουκαράκης (65’ Γαρεφαλάκης), Αργκιλέσι (59’ Παναγιωτάκης), Φραγκουλάκης, Ετόφ, Μωραΐτης (79’ Καραγκιόζη), Μελισσόπουλος.

ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ: Μάνης, Πολίτης, Χαραλάμπους, Μπιρμπίλι, Καφαλίδης (93’ Ματζώρος), Τσαγγάρης, Μαρτίνος (92’ Λέσι), Μανδαμαδιώτης (65’ Μιζάμης), Αργυρίου (82’ Πανούσης), Σιμιτζής, Σαγανάς.

ΠΑΠΑΜΑΤΘΑΙΑΚΗΣ: «Πήραμε αυτό που αξίζαμε»

Μπορεί ο Ηρόδοτος να κέρδισε στο τέλος, αλλά ο Μανόλης Παπαματθαιάκης τόνισε ότι η ομάδα του το άξιζε. Χαρακτηριστικά είπε: «Ήμασταν προετοιμασμένοι για ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια αξιόλογη ομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο μπορώ να πω πως δεν ήμασταν στο γήπεδο, είχαμε όμως παρ’ όλα αυτά τις ευκαιρίες για γκολ.

Στο δεύτερο μέρος όμως ήμασταν πολύ καλύτεροι, ρισκάραμε παίζοντας με πολλούς μεσοεπιθετικούς παίκτες και στο τέλος πήραμε αυτό που αξίζαμε».

Ο προπονητής του Άγιου Ιερόθεου από την πλευρά του τόνισε:

«Γνωρίζαμε ότι είχαμε να παίξουμε με μια καλή ομάδα με έμπειρους παίκτες και καλό προπονητή, η οποία είναι καλά δουλεμένη.

Σε αρκετά σημεία του αγώνα σταθήκαμε καλά, έχουμε όμως έλλειψη τύχης και άσχημη ψυχολογία.  Έχουμε καλή ομάδα και παίκτες, πρέπει όμως να βελτιωθεί η ψυχολογία».