Παρά την καλή του εμφάνιση ο ΠΟΑ δεν πήρε αποτέλεσμα στην Πετρούπολη

Χωρίς βαθμό επιστρέφει από την Αθήνα ο ΠΟΑ μετά την ήττα του χθες από τον Άρη Πετρούπολης με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Ο ΠΟΑ παρέμεινε στην 5η θέση αλλά τον έπιασε ο ΑΟ Υπάτου μετά τη νίκη του στον Άγιο Νικόλαο. Από την άλλη ο Άρης Πετρούπολης εδραιώθηκε στην 3η θέση φτάνοντας τους 40 βαθμούς μόνος του μετά την απώλεια του Ηλυσιακού.

Ο ΠΟΑ ήταν ανταγωνιστικός σε ακόμη ένα παιχνίδι του στην Αθήνα, διεκδικώντας πράγματα ακόμη κι όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, ήταν εκείνος που μπήκαν πιο καλά στο ματς, έχοντας την υπεροχή και τις καλύτερες ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίωρο. Στο 5ο λεπτό ο Καϊμακαμούδης από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή πλάσαρα άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η φάση και στο 20ο λεπτό, σε πανομοιότυπη προσπάθεια του Νύκταρη από το ίδιο σημείο.

Σταδιακά οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να προσεγγίζουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Στο 36ο λεπτό η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από το πλασάρισμα του Κρητικού και πέντε λεπτά μετά (41′) ο ίδιος παίκτης αστόχησε από πολύ κοντά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά, χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 50′, όταν η μπάλα πέρασε άουτ από το σουτ του Κορώνη. Στο επόμενο λεπτό ο ΠΟΑ υποχρεώθηκε να αγωνιστεί με αριθμητικό μειονέκτημα εξαιτίας αποβολής του Νύκταρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Λίγο αργότερα, μέσα σε ένα δίλεπτο, οι γηπεδούχοι  είχαν δύο δοκάρια, στο 57′ σε προβολή του Κρητικού και στο 58′ σε δυνατό σουτ του Βλαχομήτρου από πλάγια θέση, όπου βρήκε την μπάλα και ο γκολκίπερ Καβουσάκης. Τέσσερα λεπτά μετά (62′) η ομάδα του Κ. Βελιτζέλου βρήκε το γκολ όταν ο Τσιλιγκίρης έγινε αποδέκτης της μπάλας, και με δεξί φαλτσαριστό σουτ την έστειλε στην αριστερή γωνία του Καβουσάκη.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος, με τους Ατσαλενιώτες παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα  να βγάζουν αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο, να ρισκάρουν και να προσπαθούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις ισοφάριση, αλλά η άμυνα του Άρη κράτησε το υπέρ του 1-0.

Διαιτήτευσαν ο Ζέστας (Πειραιά), Παπαδάμ-Λαμπρόπουλος.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: Σικαλιάς, Τσουβαλτσίδης, Τσερκώνης, Γκότοβος, Καρδάμης (46′ Κορώνης), Μενάι, Σκεντεράι (76′ Παπανικόλας), Τσίτσαρης (38′ λ.τρ. Ντόι), Στ. Κρητικός (85′ Κουέσι), Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος (85′ Μουστάκης).

ΠΟΑ: Καβουσάκης, Νάτος (84′ Χατζηανδρέου), Δαμιανάκης, Ψαράς (84′ Κασωτάκης), Παχής (26′ λ.τρ. Γιακουμάκης), Καϊμακαμούδης, Νύκταρης, Σφυρογιαννάκης (55′ Λουμπάκης), Βοργιάς (84′ Καλαϊτζάκης), Χαρίτος, Αργκιλέσι.