Η Μαριάτου σε φάση από το χθεσινό ματς του ΟΦΗ

Αξιοπρεπέστατη εμφάνιση έκανε η ομάδα γυναικών του ΟΦΗ κόντρα στον πρωτοπόρο και αήττητο στην Α2 βόλεϊ Ηρακλή Κηφισιάς, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα με 3-0 σετ, στο κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΚ για τη 16η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενες, με κορυφαία την Κολομβιανή διαγώνιο Αγκούλο και την έμπειρη ακραία Αργυροπούλου, είχαν τον τρόπο να ξεφύγουν από την πίεση του ΟΦΗ ο οποίος υποχώρησε στην 7η θέση.

Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ, το οποίο το κέρδισε ο Ηρακλής με 27-25 κι αφού νωρίτερα τα κορίτσια του ΟΦΗ είχαν δυο σετ μπολ για να κάνουν το 1-1.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα κορίτσια μας. Αν είχαμε πάρει το δεύτερο σετ, ίσως μπορούσαμε να διεκδικήσουμε περισσότερα» ανέφερε ο τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Προύφας.

«Έχουμε κάνει το 16/16 αλλά αυτό δε λέει τίποτα αν δεν κατακτήσουμε την άνοδο. Συγχαρητήρια στον ΟΦΗ, που είναι η αγαπημένη μου ομάδα για το ταλέντο και την εικόνα που βγάζουν στο γήπεδο», τόνισε ο προπονητής του Ηρακλή Κηφισιάς Κώστας Ταμπουρατζής.

Τα σετ: 21-25, 25-27, 17-25

Η γυναικεία ομάδα του Ν. ΟΠΕΡ κέρδισε με 3-1 στην Πάτρα του Απόλλωνα (23-25, 25-26, 16-25, 15-25).

Φυσιολογική ήττα της ΓΕΗ

Αν και προσπάθησε να βάλει δύσκολα στην ΑΕ Αρμενίων, η ΓΕΗ ηττήθηκε τελικά με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη για τη 16η αγωνιστική της Α2 βόλεϊ ανδρών.

Η ομάδα του κ. Νάνου ήταν ανταγωνιστική, ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς κόντρα στη 2η ομάδα της κατάταξης κι έτσι παρέμεινε στην 7η θέση με 15β.

Τα σετ: 25-20, 25-23, 25-21

ΓΕΗ: Γιαννόπουλος, Περπινάκης, Σαλπιγκτής, Καρουζάκης, Γιαλυτάκης, Βάζος, Μαυρίδης (Λ). Επαιξαν ακόμα Πετρουγάκης, Σφακιανάκης, Σαμαριτάκης.

Αντίθετα ο Ν. ΟΠΕΡ επικράτησε με 3-0 (25-18, 25-23, 25-14) στην έδρα του της Ολυμπιάδας και ανέβηκε στην 3η θέση με 32β.