Κ-19 του ΟΦΗ επί της Σπάρτης

Με άνετες εντός έδρας νίκες και συνολικά δέκα γκολ σε βάρος της Σπάρτης και του ΑΟΧ/Κισσαμικού  προχώρησαν οι ομάδες Κ19 του ΟΦΗ και του Εργοτέλη αντίστοιχα στην 5η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου του πρωταθλήματος Νέων Β’ Εθνικής.

Αναλυτικά οι δύο αναμετρήσεις των τοπικών συγκροτημάτων:

ΟΦΗ- ΣΠΑΡΤΗ 7-0

Σκορ και θέαμα προσέφερε η Κ19 του ΟΦΗ στο Βαρδινογιάννειο. Συνέτριψε τη Σπάρτη με 7-0 σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει κριτικής, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν τεράστια.

Η ομάδα του Βασίλη Κρασανάκη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο λεπτό, ενώ διατήρησε την καλή της εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις 5 αλλαγές που έγιναν. Να σημειωθεί ότι με την Κ19 του ΟΦΗ αγωνίστηκαν και τα τρία παιδιά που ανήκουν στην επαγγελματική ομάδα (Παναγιώτου, Πλευράκης, Κοντογιάννης), ενώ το παιχνίδι παρακολούθησε και ο Νίκος Παπαδόπουλος με τους συνεργάτες του.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 2’ με τον Κουράκη. Στο 34’ ο Αζίζι έκανε το 2-0. Στο 44’ ο Πλευράκης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Κουράκης στο 55’ έκανε το 4-0 και ο Αζίζι στο 58’ το 5-0. Ο Καλαϊτζάκης στο 67’ «έγραψε» το 6-0 και ξανά ο Αζίζι στο 76’ διαμόρφωσε το τελικό 7-0. Ο ΟΦΗ είχε και δοκάρι με τον Καλαϊτζάκη στο 80’.

ΟΦΗ: Παναγιώτου, Πλευράκης (59’ Καλαϊτζάκης), Ρουσάκης, Πλουμής, Λαγουδάκης, Περδίκης (39’ λ.τ. Κουγιουμουτζής), Αζίζι, Κοντογιάννης (65’ Μαρινάκης), Κουράκης (65’ Λαμπριανίδης), Σουρνάκης, Νοικοκυράκης (75’ Μπελαδάκης).

ΣΠΑΡΤΗ: Mπακοδήμος, Ολάνης, Χατζηαντωνάκης, Μπέζας, Μαζαρέκου (46’ Νεστόπουλος),Καββούρης, Λυκούδης, Κοβάτσι (60’ Κοβάτσι), Βόρφι (70’ Μηνακάκης), Σεμερτζίδης, Καφαντάρης.

Κ19 του Εργοτέλη στο ματς με τον ΑΟΧ

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΑΟΧ /  ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 3-0

Χωρίς να δυσκολευτούν οι «κιτρινόμαυροι» κατέκτησαν ένα ακόμα τρίποντο, αυτή την φορά απέναντι στον ΑΟΧ/Κισσαμικό τον οποίο και φιλοδώρησαν με τρία γκολ στο Μαρτινέγκο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27’ με τον Λυδάκη και πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του, μετά από πάσα του Σαϊτάκη.

Στο 54’ ο Εργοτέλης είχε διπλή χαμένη ευκαιρία με πρωταγωνιστές τους Λυδάκη και Μαυροειδή, τα σουτ των οποίων απέκρουσε ο Μπλατσιώτης. Στο 56’ ο Σαϊτάκης σε πάσα του Λυδάκη, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ενώ στο 78’ το πέναλτι το οποίο δόθηκε σε ανατροπή του Σαϊτάκη και εκτέλεσε ο Κατσούρι απέκρουσε ο Μπλατσιώτης.

Το τελικό 3-0 έγινε στο 88’ μετά από σέντρα του Μαυροματίδη και κεφαλιά του Σαμπροβαλάκη. Στην εκπνοή του παιχνιδιού, ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων αποσόβησε το 4-0 σε τετ α τετ με τον Σαμπροβαλάκη.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κορνηλάκης, Λούσι (58’ Σεραφειμίδης), Μαυροειδής (66’ Κουτεντάκης), Πλαϊτάκης (78’ Μουφτάρι), Δουλγεράκης, Τσακάνι, Σαϊτάκης, Κεφαλούκος, Κουτσογιαννάκης (61’ Μαυροματίδης), Κατσούρι, Λυδάκης (73’ Σαμπροβαλάκης).

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Μπλατσιώτης, Γραμόζης, Αργυρουδάκης, Λαμπάκης, Κωσταντές, Νικολακάκης, Πουβιτάκης, Καζάκος, Τσέλεβιτς, Χρυσός, Καρβάκης.