ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΕΝΑ: Ferrari

Ο Μαξ Φερστάπεν ήταν ο νικητής στο γκραν πρι του Άμπου Ντάμπι, με το οποίο ολοκληρώθηκε η σεζόν του 2023 στη Φόρμουλα Ένα. Ο Ολλανδός τρις παγκόσμιος πρωταθλητής της Red Bull άφησε στην δεύτερη θέση τον Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Τζορτζ Ράσελ με Mercedes. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεύτερος τερμάτισε ο Σέρχιο Πέρες με τη δεύτερη Red Bull (σ.σ. τον άφησε ο Λεκλέρκ να τον προσπεράσει στον τελευταίο γύρο), αλλά στον Μεξικανό είχε επιβληθεί ποινή πέντε δευτερολέπτων για πρόκληση σύγκρουσης με τον Λάντο Νόρις της McLaren, με αποτέλεσμα ο «Τσέκο» να βρεθεί εκτός βάθρου.

Στη «μάχη» για τη δεύτερη θέση των κατασκευαστών, η Mercedes επικράτησε της Ferrari. Με την επικράτησή του, ο Φερστάπεν έφτασε τις 54 νίκες στην καριέρα του και απολαμβάνει πλέον τη… μοναξιά της τρίτης θέσης στη σχετική λίστα, στην οποία «συγκατοικούσε» -μετά το γκραν πρι του Λας Βέγκας- με τον Γερμανό τετράκις παγκόσμιο πρωταθλητή, Σεμπάστιαν Φέτελ.