Φόρμουλα Ενα: Θρίαμβος του Σάινθ στο Μεξικό

Ο Κάρλος Σάινθ επικράτησε στο μεξικανικό Grand Prix της Formula 1, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Λάντο Νόρις, ενώ ο Μαξ Φερστάπεν κατετάγη στην 6η θέση, μετά από ποινή που του επεβλήθη.

Στην πίστα του Autodromo Hermanos Rodriguez, ο Ισπανός «πιλότος» της Ferrari κυριάρχησε σε έναν αγώνα με ανατροπές για να τερματίσει με σχεδόν πέντε δευτερόλεπτα διαφορά από τον Νόρις, στον 20ο από τους 24 αγώνες του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Νικητής στο Οστιν στις 20 Οκτωβρίου μπροστά από τον Σάινθ, ο Μονεγάσκος, Σαρλ Λεκλέρκ, ήταν 2ος για μεγάλο χρονικό διάστημα στην κούρσα, τελικά τερμάτισε 3ος, καθώς ο έτερος οδηγός της Ferrari έκανε ένα λάθος σχεδόν δέκα γύρους πριν από το τέλος του αγώνα, που αξιοποίησε ο Νόρις, ο οποίος είναι βασικός αντίπαλος του Φερστάπεν για τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή.

Η σεζόν συνεχίζεται με έναν τρίτο αγώνα σε ένα δεκαπενθήμερο, το επόμενο Σαββατοκύριακο στο Σάο Πάολο της Βραζιλίας, ενώ η πρώτη 10άδα του αγώνα και οι βαθμολογίες οδηγών και κατασκευαστών, έχουν ως εξής: