ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την πιο βαριά ήττα της μικρής μέχρι τώρα διαδρομής της στις Εθνικές κατηγορίες μπάσκετ, γνώρισε η Αναγέννηση, χάνοντας με το διόλου τιμητικό 102-54 από τον Πρωτέα Βούλας στην Αθήνα.

Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου έκανε ουσιαστικά ένα δεύτερο συνεχόμενο …ρεπό στον 1ο όμιλο της National League 1 (B’ Εθνική), μιας και δεν …εμφανίστηκε στο κλειστό της Βούλας για την αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, παίρνοντας ένα πολύ ευχάριστο απόγευμα.

Η πολύ κακή μέρα της ομάδας του Μύρωνα Παπαδάκη, φάνηκε από τα πρώτα δευτερόλεπτα, όταν δέχθηκε 11 αναπάντητους πόντους. Με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 27-14, η συνέχεια φαινόταν ανηφορική για τους φιλοξενούμενους αλλά παραήταν.. Το επιμέρους σκορ 30-12 στη δεύτερη περίοδο, έγραψε πρόωρα τον επίλογο του αγώνα (57-26 ημίχρονο), με την Αναγέννηση να μην καταφέρνει ούτε τα προσχήματα να σώσει στη συνέχεια, δεχόμενη για πρώτη φορά 100 πόντους στις Εθνικές κατηγορίες.

Ο προβληματισμός πλέον είναι έντονος στις τάξεις του κρητικού συγκροτήματος που έχει βγει εδώ και πολλές μέρες στην αγορά  για να καλύψει το κενό του τραυματία Ντράσκοβιτς στη φροντ λάιν, χωρίς να αποκλείεται ακόμα μία διορθωτική κίνηση στα γκαρντ.

Το προσεχές Σάββατο η Αναγέννηση θα υποδεχθεί στα «Δύο Αοράκια» το Αιγάλεω, με σκοπό να παρουσιάσει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο για να διεκδικήσει την τρίτη φετινή της νίκη.

10λεπτα: 27-14, 57-26, 78-41, 102-54

Διαιτητές: Λιότσιος-Μακρόπουλος-Τσάλας

ΠΡΩΤΕΑΣ (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος Ι. 11 (1), Καραμαλέγκος Η. 7 (1), Τσιουμπρής 15, Αλμπίγιανιτς 11, Παλαιοχωρίτης 11 (3), Κυριλής 10 (2), Τζόλος 17 (3), Τουμαζάτος 1, Πεφάνης 16 (2), Ελ Ντερίνι, Τραχανάς 3 (1), Χωραφάς

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Σπυριδάκης 6 (1), Μητρόπαπας 4, Ραζής 10 (1), Κουρέπης 14 (1), Βερτούδος 3 (1), Μαραγκάκης 5 (1), Κριθινάκης 4, Οικονομόπουλος 3, Καλογεράκης 2, Κουκιαδάκης 3, Λαμπράκης