ΜΠΑΣΚΕΤ ΟΦΗ

Ενα οκτάλεπτο ξέσπασμα χρειάστηκε ο ΟΦΗ από τα τέλη της τρίτης περιόδου μέχρι τα μέσα της τέταρτης για να υποτάξει και την Κηφισιά με 85-66 στο κλειστό του ΒΑΚ και να καταγράψει την έκτη συνεχόμενη νίκη του στον 1ο όμιλο της National League 1 μπάσκετ.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη απέδειξε και χθες ότι διανύει περίοδο φόρμας, παραμένοντας στη δεύτερη θέση του ομίλου, δύο βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Δάφνη, η οποία έχει ένα ματς περισσότερο. Μία νίκη που αφιερώθηκε από τους παίκτες και τον τεχνικό του ΟΦΗ, στον Γιάννη Λιανό ο οποίος έκανε μία επέμβαση τις προηγούμενες μέρες και ήταν με πολιτικά στον πάγκο της ομάδας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-8 στο 8’ αλλά στη συνέχεια επέτρεψαν στη μαχητική Κηφισιά να μείνει κοντά τους και να προηγηθεί μάλιστα και με μικρές διαφορές. Ο Παππάς με 14 πόντους στη δεύτερη περίοδο «κουβάλησε» τον ΟΦΗ και μαζί  με τον Μποχωρίδη που ανέβασε ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο, άνοιξαν τον δρόμο για την …καταιγίδα που ακολούθησε.

Ο ΟΦΗ κράτησε στο «μηδέν» την αντίπαλό του στα πρώτα πεντέμιση λεπτά της τελευταίας περιόδου και με σερί 17-0, τελείωσε το ματς (79-55 στο 36’).

Έτσι στο φινάλε δόθηκε ξανά η ευκαιρία συμμετοχής στους έφηβους της ομάδας, με τους Δραμουντάνη, Φρογάκη να σημειώνουν τους πρώτους τους πόντους στην κατηγορία.

«Σε κάθε παιχνίδι έχουμε ένα πολύ καλό διάστημα που παίζουμε ολοκληρωτικό μπάσκετ. Αυτό συνέβη σήμερα

(σ.σ. χθες) προς το τέλος του ματς κι έτσι κερδίσαμε εύκολα.

Αφιερώνουμε αυτή τη νίκη στον Γιάννη Λιανό και ελπίζουμε πολύ σύντομα να είναι ετοιμοπόλεμος», τόνισε ο Βασίλης Ράλλης.

Τα 10λεπτα: 17-14, 38-37, 62-55, 85-66.

Καλή η διαιτησία των Μακρόπουλου-Λιόνα-Πλέγα.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 21 (2), Παππάς 30 (3), Σταμπουλής 12 (1), Κασπίρης 6 (2), Πιλκούδης 6, Τσερκιτσόγλου, Πρωτογεράκης 5, Ζαφειρούδης 2, Αντιφυλιώτης, Καψάλης, Φρογάκης 1, Δραμουντάνης 2.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Λαδικός): Μοίρας 10, Χατζηνικόλας 8 (1), Σκορδάς 11, Κουτούλας, Παπανικολάου 7 (2), Καράμπελας 12 (1), Μιχαλάκης 7, Στασινόπουλος, Μακρυγιάννης 9 (1), Σκούρτης 2.

Ο Ζαφειρούδης του ΟΦΗ σε προσπάθειά του σε χθεσινό παιχνίδι

Ηττα με παράπονα για Αναγέννηση

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Αναγέννηση στου Ζωγράφου, χάνοντας με 75-70 απ’ τον ΕΦΑΟΖ. Ετσι, η ομάδα του Αρκαλοχωρίου συνεχίζει να αγνοεί την εκτός έδρας νίκη από

την πρεμιέρα, όταν είχε κερδίσει το Παγκράτι και στρέφει την προσοχή της στο εντός έδρας ματς της Τετάρτης (13/12)  με το Π. Φάληρο.

Με τον Οικονομόπουλο να κάνει την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, ξεπερνώντας και την απώλεια του Μαραγκάκη, ο οποίος τραυματίστηκε μόλις στο 2ο λεπτό.

Το ματς κυλούσε σε ρυθμούς απόλυτου ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, με τον Βερτούδο να μειώνει στον πόντο (68-67). Έκτοτε όμως ο ΕΦΑΟΖ στάθηκε περισσότερο τυχερός και εν τελεί πήρε  τη νίκη (μόλις η 3η του φετινή) με 75-70.

Αξίζει να τονιστεί ότι οι άνθρωποι της Αναγέννησης έχουν σοβαρά παράπονα για τα σφυρίγματα των Αναστόπουλου, Νάστου, Καραμπιτσάκου που εν πολλοίς καθόρισαν το αποτέλεσμα.

Τα 10λεπτα: 18-20, 36-33, 58-49, 75-70.

ΕΦΑΟΖ (Κουμπούρας): Μαγκουνής 16 (2), Φίλλιπας 14 (3), Μαχαίρας 10 (1), Παπαδημητρίου 5 (1), Σωφρονάς 18 (1), Καλιακούδας 5, Σαραντόπουλος 3 (1), Πολυμενάκος 4.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Ραζής 15 (3), Βίσεντιτς 11, Σπυριδάκης 5 (1), Βερτούδος 9 (3), Οικονομόπουλος 17 (3), Κουρέπης 11, Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης, Μαραγκάκης.