ΟΦΗ - Φίλιππος Βέροιας, Σαρικεΐσογλου
Ο Σαρικεΐσογλου του ΟΦΗ σε φάση απο το χθεσινό ματς με τον Φίλιππο

Σε …κακό δαίμονα του ΟΦΗ στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League εξελίχθηκε ο νεοφώτιστος Φίλιππος Βέροιας, καθώς τον υποχρέωσε χθες σε ακόμα μία ήττα με 3-0 (τέταρτη συνολικά) στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι άουτ.

Το ματς που έγινε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης -το τρίτο σε διάστημα τριών ημερών για τους δύο μονομάχους-ήταν πιθανότατα το τελευταίο της σεζόν για το τοπικό συγκρότημα (καμία ομάδα δεν υποβιβάζεται) καθώς πολύ δύσκολα θα αποφασιστεί η διεξαγωγή του Κυπέλλου.

Οι παίκτες του Άκη Φλαούνα έδειξαν να έχουν …ξεμείνει από δυνάμεις και δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των τυπικά γηπεδούχων που παρουσιάστηκαν πιο φρέσκοι και με περισσότερες λύσεις. Η εμφάνιση βέβαια αυτή δεν ακυρώνει τη συνολική παρουσία του ΟΦΗ στα πλέι άουτ που κρίνεται αξιόλογη και πετυχημένη, με απολογισμό δύο νίκες σε έξι ματς και συνολικά έξι βαθμούς.

Με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στο δεύτερο σετ, οι τυπικά φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν διαρκώς στο σκορ την ομάδα της Ημαθίας. Μετά τα μισά του πρώτου σετ, ο Φίλιππος ξέφυγε με 21-16 και με προσπάθεια του Στουτζίνσκι, άνοιξε το σκορ (25-19).

Κάποια ξεσπάσματα των Μαρκς και Ρουμελιωτάκη-που ήταν οι καλύτεροι παίκτες του ΟΦΗ σε όλη τη διάρκεια των πλέι άουτ-

επέτρεψαν στην ομάδα του Ηρακλείου να προηγηθεί με 14-12 στο δεύτερο σετ ωστόσο αυτό το προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ.

Οι παίκτες του Σωκράτη Τζιουμάκα αντέδρασαν άμεσα και πήραν κεφάλι με 2017 για να κλείσει και το δεύτερο σετ υπέρ τους (25-23) μετά από ένα καρφί του Ρουμελιωτάκη που βρήκε στην αντένα.

Έχοντας και το ψυχολογικό προβάδισμα, ο Φίλιππος έδειξε ότι θα κάνει περίπατο στο τρίτο σετ, όταν προηγήθηκε με 10-4 και 17-10.

Ο ΟΦΗ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τον Ρουμελιωτάκη να το… παίρνει πάνω του, πλησίασε στο 19-17.

Ουσιαστικά αυτή ήταν η τελευταία αναλαμπή της ηρακλειώτικης ομάδας, με τον άσο του Στουτζίνσκι να δίνει τέλος στο σετ (25-20) και στον αγώνα.

Ο Άκης Φλαούνας, στάθηκε στις δηλώσεις του στη μεγάλη επιβάρυνση της ομάδας του τις τελευταίες δύο εβδομάδες:

«Δεν είχαμε βαθμολογικό βάρος αλλά μεγάλο βάρος σωματικό και πνευματικό. Δώσαμε 7 αγώνες σε 13 μέρες. Δεν υπάρχει αυτό πουθενά στην προπονητική. Σήμερα (σ.σ. χθες) παραδώσαμε σώμα και πνεύμα. Τα παιδιά έχουν αδειάσει και το καλό νέο είναι πως βγήκαμε χωρίς τραυματισμούς από αυτή τη δοκιμασία.

Το κακό είναι πως μείναμε από δυνάμεις. Ούτε ο Σπιλμπεργκ δεν θα μπορούσε να προβλέψει την εξέλιξη του φετινού πρωταθλήματος, παρόλα αυτά προσαρμοστήκαμε στο πρόγραμμα και τα δώσαμε όλα. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μου».

Τα σετ: 25-19, 25-23, 25-20.

ΟΦΗ (Φλαούνας): Μονιάκης Σαρικεΐσογλου, Γαλιώτος, Φραγκιαδάκης, Ρουμελιωτάκης, Μαρκς / Βελούδης (λ), Κοσκινάς (λ), Θάλερ, Μανωλάκης, Καρατζάς, Χαραλαμπίδης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Σωκράτης Τζιουμάκας): Τζιουμάκας Στ., Γάτσης, Αρτακιανός, Μιχελάκης, Γραμμενούδης, Βαρβεσιώτης,  / Μπουτόπουλος (λ), Μπουράκης, Μιχελάκης, Προύσαλης, Στουτζίνσκι, Τζιουμάκας Γ.

• Ο αγώνας Κηφισιά-Μίλωνας που ήταν και ο τελευταίος των πλέι άουτ της Volley League, αναβλήθηκε λίγα λεπτά πριν την προγραμματισμένη έναρξή του καθώς μέλος της αποστολής του Μίλωνα διαγνώσθηκε θετικός στον κοροναϊό και αποφασίστηκε να ενεργοποιηθεί το υγειονομικό πρωτόκολλο και να μην έρθουν σε επαφή οι αθλητές των δύο ομάδων. Ο αγώνας θα οριστεί τις επόμενες μέρες.