Ο Αραβίδης ανάμεσα σε Γιακούμπου και Μπάτζιο.

Ούτε σε φιλικό δεν μπορεί να κερδίσει ο ΟΦΗ ο οποίος προβλημάτισε για άλλη μια φορά κόντρα στον Εργοτέλη γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 1-0 το Σάββατο σε ματς που είχε τον χαρακτήρα προπόνησης στο ΒΑΚ.

Κι αν το αποτέλεσμα στα φιλικά έρχεται σε δεύτερη μοίρα η εμφάνιση του ΟΦΗ ήταν και πάλι κάτω του αναμενομένου βάζοντας ξανά σε σκέψεις ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Από την άλλη ο Εργοτέλης έδειξε για άλλη μια φορά ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο και είναι έτοιμος για το πρωτάθλημα. Κόντραρε στα ίσα τον ΟΦΗ και πήρε την νίκη-ρεβάνς για την ήττα του στο φιλικό που είχε γίνει το καλοκαίρι στο «Γεντί Κουλέ».

Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε με απουσίες αλλά αυτό δεν δικαιολογεί την μέτρια παρουσία του. Μοναδική όαση η εμφάνιση των νεαρών που χρησιμοποιήθηκαν στο β’ ημίχρονο.

Οι μικροί Αζίζι, Καλαϊτζάκης και Περδίκης πήραν χρόνο συμμετοχής και έδειξαν πολύ καλά στοιχεία στέλνοντας ελπιδοφόρα μηνύματα για το μέλλον.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου εμφάνισε σε ένα ακόμα παιχνίδι τις ίδιες αδυναμίες. Είχε ένα καλό ξεκίνημα αλλά στην πρώτη φάση του αντιπάλου δέχθηκε το γκολ κι από κει και πέρα χάθηκε στο γήπεδο.

Στα μείον και ότι ακόμα και σε φιλικό ο ΟΦΗ δέχεται γκολ από στημένη φάση που δείχνει άλυτο πρόβλημα.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα, πέτυχε ο Μαζουλουξής με κεφαλιά στο 22’ μετά από κόρνερ του Κοζορώνη.

Ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με τον Κυριακίδη στο 88’ σε κοντινή προβολή.

Την φιλική αναμέτρηση διαιτήτευσε ο  Βισκαδούρος  με βοηθους τους Γαρεφαλάκη, Δασκαλάκη.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τους  Σωτηρίου, Ντίνα, Κουτσιανικούλη, Κυριακίδη, Αραβίδη, Κομεσίδη, Κοιλιάρα, Οικονόμου, Σάσι, Μεγιάδο, Ποτουρίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Στρέζος, Κυριακίδης, Κοιλιάρας (78’ Καλαιτζάκης), Ποτουρίδης (78’ Περδίκης), Νάστος, Οικονόμου (62’ Αργυρόπουλος), Παπαστεριανός, Σάσι (78’ Αζίζι), Ντίνας (62’ Κοροβέσης), Κουτσιανικούλης (78’ Νοικοκυράκης), Αραβίδης (62’ Πλατέλλας).

Ο Εργοτέλης παρατάχθηκε με τους : Καλογεράκη, Μαζουλουξή, Γιακούμπου, Κοζορώνη, Μπάτζιο, Μπρούς, Τσέλιο, Μπουτσάκη, Ιατρούδη, Έφορντ, Κουάτενγκ.

Από το 65’ και μετά αγωνίστηκαν οι: Χανιωτάκης, Βουτσάς, Βογιατζής, Χατζηδίμπας, Πάτας, Κατσούρι (80’ Μανουσάκης), Μπουρσέλης, Λαμπάκης, Καπνίδης, Ροβίθης, Σταθόπουλος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:  Ευχαριστημένος ο Παπαβασιλείου – Ξανά καθησυχαστικός  ο Παπαδόπουλος

Παρά το γεγονός ότι ο ΟΦΗ δέχθηκε το γκολ από κόρνερ ο Νίκος Παπαδόπουλος δήλωσε ότι η ομάδα του παρουσίασε βελτίωση στις στημένες φάσεις και για μια ακόμα φορά φάνηκε καθησυχαστικός για την συνέχεια λέγοντας ότι αν έρθει μια νίκη όλα θα είναι εντάξει. Όπως είπε:

‘’Το φιλικό έγινε κυρίως για να κρατηθούν σε ετοιμότητα οι παίκτες. Πάλι ξεκινήσαμε με καλό ρυθμό και κατοχή μπάλας 30 λεπτά. Δεχτήκαμε το ίδιο γκολ που δεχτήκαμε και στην Ξάνθη και για 15 λεπτά ψαχνόμασταν. Το β’ ημίχρονο ήταν για μας μονόλογος και μείναμε ευχαριστημένοι από την προσπάθεια, την διάθεση και κυρίως από τα μικρά παιδιά της β’ ομάδας.

Η ομάδα έδειξε βελτίωση στο αμυντικό κομμμάτι και τις στατικές φάσεις. Βέβαια,  βελτιώνοντας αυτό, χάσαμε ένα στοιχείο που είχαμε σε κάποια ματς, την κατοχή μπάλας, μέρα με την μέρα θα είμαστε καλύτεροι. Να έρθει η πρώτη μας νίκη και θα είναι όλα εντάξει. Η δουλειά μας είναι μέσα στο γήπεδο, είμαι σίγουρος ότι θα πάνε όλα καλά”.

Όταν ρωτήθηκε για το πως βλέπει τον Εργοτέλη στην προσπάθεια που κάνει στη Β` Εθνική τόνισε: ‘’Μια χαρά είναι ο Εργοτέλης’’.

Από τους τραυματίες ο Μπολάκης θα είναι έτοιμος με τον Ολυμπιακό αντίθετα δεν προλαβαίνουν οι Νέιρα και Παπάζογλου.

Παπαβασιλείου: «Είμαστε έτοιμοι»

Ο Νίκι Παπαβασιλείου δεν έκρυψε την ικανοποίησή του για την εικόνα της ομάδας του και τόνισε ότι είναι έτοιμη για το πρωτάθλημα:

‘’Είναι παιχνίδια που μας κάνουν πολύ καλό, γιατί παίζουμε απέναντι σε ομάδα Σούπερ Λίγκ. Έχει μεγάλη σημασία να πιστέψουμε στη φιλοσοφία μας, στο παιχνίδι μας, νομίζω είμαστε σε πολύ καλό δρόμο. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι με τον Πλατανιά, το ίδιο και σήμερα. Η ομάδα μας είναι έτοιμη για να αρχίσει το πρωτάθλημα.  Ο ΟΦΗ είναι μια πολύ καλή ομάδα με πολύ καλούς παίκτες και με την αλλαγή στο ιδιοκτησιακό πιστεύω θα βρει το δρόμο του’’.