πολο γυναικων

Η Εθνική ομάδα γυναικών πόλο ήταν συγκινητική και πάλεψε ως ίση προς ίση απέναντι στην Ισπανία στο μεγαλύτερο διάστημα του τελικού του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Σπλιτ όμως στο φινάλε λύγισε με σκορ 9-6, για να κατακτήσει έτσι το ασημένιο μετάλλιο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε νωθρά, χάνοντας με 3-0 την πρώτη περίοδο αλλά στη συνέχεια ανέκαμψε και περίπου 4 λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα, ισοφάρισε (6-6) με τέρμα της Χυδηριώτη. Ωστόσο από κει και μετά σίγησε επιθετικά, δίνοντας το δικαίωμα στις Ισπανίδες να διατηρήσουν το στέμμα τους.

Η Εθνική έχασε την ευκαιρία να προσθέσει στην πλούσια συλλογή της το χρυσό μετάλλιο που της έλειπε και κατέκτησε το ασημένιο για 4η φορά στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 1-3, 1-0, 4-3

ΕΛΛΑΔΑ (Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Τριχά, Μαργ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Νίνου, Πάτρα, Σιούτη 1, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.

Σήμερα (4.30μμ) η Εθνική Ανδρών θα διεκδικήσει την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό κόντρα στη Γαλλία.