Χρυσό μετάλλιο για τον αθλητή του κ. Παπαμαρκάκη Χρήστο Φρατζεσκάκη

Εξαιρετική εμφάνιση, με φετινό ρεκόρ και χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία της κατηγορίας Κ23, έκανε ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων που έγινε στο Σπλιτ.

Ο Χανιώτης πρωταθλητής στην πέμπτη του προσπάθεια, έριξε τη σφύρα στα 75.10μ, για να βελτιώσει το φετινό του ρεκόρ και να ανέβει στην πρώτη θέση του βάθρου. Το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό της σφαιροβολίας Κ23, κατέκτησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης με 19.81μ.

Ο Κονιαράκης με τον προπονητή του κ. Αραμπατζή

«Αργυρός» ο Κονιαράκης

Σπουδαία επιτυχία για τον Γιώργο Κονιαράκη στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων.

Ο Κύπριος πρωταθλητής που προπονείται στο Ηράκλειο και ανήκει στον Πήγασο, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στον τελικό της δισκοβολίας Κ23, με επίδοση 59.31μ. που αποτελεί Παγκύπριο ρεκόρ στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Μάλιστα, ο Κονιαράκης είχε δύο ακόμα προσπάθειες πάνω από τα 56 μέτρα και τρεις άκυρες.

Τον αθλητή συνόδευσε στην Κροατία, ο προπονητής του στον Πήγασο και από τους κορυφαίους δισκοβόλους της χώρας μας στο παρελθόν, Σπύρος Αραμπατζής.

Στην ίδια διοργάνωση τέλος, αγωνίστηκε και ο Ιάσωνας Θανόπουλος του «Ελ. Βενιζέλου» που κατέλαβε την 11η θέση στο πρώτο τελικό γκρουπ της δισκοβολίας με 53,46 μ.