Καθοριστική η συμβολή του Αγραβάνη στη νίκη της Εθνικής επί της Ιταλίας

Σε τροχιά πρωτιάς στον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, μπήκε για τα καλά η Εθνική μας ομάδα, με τη νίκη 85-81 επί της Ιταλίας στο Μιλάνο. Το 200ο ματς της «επίσημης αγαπημένης» σε τελικές φάσεις Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, συνοδεύτηκε από το επιθυμητό αποτέλεσμα και από ευχάριστες ειδήσεις.

Η πιο σημαντική ασφαλώς ήταν το «δύο στα δύο» στο ξεκίνημα της διοργάνωσης που ουσιαστικά «κλειδώνει» την πρώτη θέση στον όμιλο και εξασφαλίζει -θεωρητικά- πιο εύκολες διασταυρώσεις στα νοκ άουτ παιχνίδια.

Με δεδομένο ότι αρχής γενομένης από σήμερα, υπάρχουν τα ματς με τις πιο αδύνατες ομάδες του γκρουπ (Μ. Βρετανία, Ουκρανία, Εσθονία), το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μόνο αν «αυτοκτονήσει» δε θα κλείσει με 5-0 νίκες, την παρουσία του στην πρώτη φάση.

Από κει και πέρα, η συμμετοχή του Παπαγιάννη έστω και για λίγα λεπτά κόντρα στους Ιταλούς, ανακούφισε το προπονητικό τιμ που βλέπει τον βασικό σέντερ της ομάδας να είναι πλέον μάχιμος…

Η Ελλάδα νίκησε λοιπόν στα δύο πρώτα παιχνίδια της σε Ευρωμπάσκετ για έκτη φορά στις τελευταίες επτά διοργανώσεις, στηριζόμενη και πάλι στο επιθετικό ταλέντο των παικτών της.

Ο φορμαρισμένος Ντόρσεϊ με τα έξι τρίποντα απέναντι στην Ιταλία (δύο εξ αυτών στα τελευταία κρίσιμα λεπτά), ισοφάρισε το ρεκόρ του Σπανούλη που είχε ευστοχήσει σε έξι το 2009 απέναντι στην Τουρκία. Καθοριστικός φυσικά σε ακόμα ένα ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που έγινε ο 5ος παίκτης που συνδυάζει τουλάχιστον 25π. και 11ρ. σε συνεχόμενα παιχνίδια στον 21ο αιώνα στη διοργάνωση.

Στα αρνητικά, η χαλάρωση που παρατηρήθηκε -όπως και κόντρα στην Κροατία- στην τέταρτη περίοδο αλλά και η …απροθυμία των διεθνών να κάνουν φάουλ στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων (με το σκορ 84-81), κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Ιταλούς να επιχειρήσουν δύο άστοχα τρίποντα.

«Έχουμε έξυπνους παίκτες, αλλά πρέπει να είμαστε πιο έξυπνοι στην επικοινωνία μας. Χάσαμε και πάλι μια διαφορά, αλλά δεν παίζουμε μόνοι, έχουμε σπουδαίους αντιπάλους. Έχουμε άλλες τρεις μεγάλες ομάδες να κερδίσουμε στον όμιλο», τόνισε ο Δημήτρης Ιτούδης.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 47-40, 71-57, 85-81.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 13 (3), Γιάννης Αντετοκούνμπο 25 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 6, Ντόρσεϊ 23 (6), Λαρεντζάκης 3 (1), Παπαγιάννης, Παπανικολάου 6 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 7 (1)

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Ντατόμε 6 (1), Φοντέκιο 26 (3), Μάνιον 6, Μέλι 8, Παγιόλα, Πολονάρα 14 (3), Ρίτσι 3 (1), Σπίσου 5 (1), Τονούτ 13 (3).